برترین خودروهای پورشه در هفت دهه

اگر چه فردیناند پورشه سال ۱۹۳۱  دفتر خودش را با عنوان مهندسی و مشاوره مهندسی ساخت وسایل نقلیه در اشتوتگارت افتتاح کرد، اولین خودرویی که با نام پورشه توانست پا به عرصه تولید بگذارد کمی بعدتر و در سال ۱۹۴۸ ثبت شد. این بدان معنی است که پورشه اکنون در آستانه هفتادمین سالگرد اولین خودروی تولیدی خود قرار دارد و به این مناسبت قصد دارد جشن بگیرد. به همین علت مجله رسمی پورشه با نام ۹۱۱ به بررسی هفت مدل مهم در طی هفت دهه گذشته می‌پردازد و در قالب ویدئوی زیر منتشر شده است. 

porsche 356 SL / پورشه 356 اس‌ال

به طور طبیعی ویدئو با پورشه ۳۵۶ متعلق به دهه ۵۰ میلادی آغاز می‌شود، که در اینجا با مشخصات “SL” مدل ۱۹۵۱ نشان داده شده است؛ اولین خودروی آلمانی که با چنین پسوندی طراحی می‌شود و پس از آن نیز خودروی مرسدس بنز ۳۰۰ SL در سال ۱۹۵۴ رونمایی شد. این خودرو دارای پیشرانه ۱.۱ لیتری تخت چهار سیلندر بود که ۴۶ اسب بخار قدرت تولید می‌کرد. بیشینه سرعت خودرو به ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت محدود می‌شد که با توجه به پیشرانه مورد استفاده و فناوری آن زمان مناسب بود. خودروی پورشه ۳۵۶ با نام سوپر لایت به زندگی خود ادامه داد، که وزنی حدود ۶۴۰ کیلوگرم داشت.

Porsche 911 / پورشه 911

دهه ۱۹۶۰ با مهم‌ترین مدل پورشه به نام ۹۱۱ برجسته می‌شود که در قالب پورشه ۲.۰ مدل ۱۹۶۴ وارد بازار شد. در حقیقت اولین مدل پورشه ۹۱۱ با عنوان ۹۰۱ نام‌گذاری شده بود، اما پژو که در این ویدئو نیز از آن یاد می‌شود؛ از انتخاب چنین نامی رضایت نداشت. زیرا پژو در فرانسه خودروی منحصربفردی تولید می‌کرد که نام آن با عددی سه رقمی و صفر در وسط مشخص می‌شد؛ با توجه به این شباهت در نحوه نام‌گذاری، پورشه تصمیم گرفت تا از نام ۹۱۱ برای مهم‌ترین مدل خود استفاده کند. این مدل پورشه ۹۱۱ مجهز به پیشرانه ۲.۰ لیتری تخت ۶ سیلندر بود که ۱۳۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کرد و می‌توانست به بیشینه سرعت ۲۱۰ کیلومتر بر ساعت دست یابد.

Porsche 917 / پورشه 917

دهه ۱۹۷۰ با خودروی پورشه ۹۱۷ برجسته می‌شود، خودرویی که اولین پیروزی خودروساز آلمانی را در مسابقات ۲۴ ساعته لمانز بدست آورد و با نام “گلف” معرفی شد. پورشه ۹۱۷ اولین خودروی مجهز به پیشرانه ۱۲ سیلندر این شرکت بود که ۵.۰ لیتر حجم داشت و می‌توانست ۶۳۰ اسب بخار قدرت تولید کند. بیشینه سرعت خودروی مسابقه‌ای پورشه ۹۱۷ به ۳۶۰ کیلومتر بر ساعت محدود می‌شد. پورشه نه تنها با این خودرو در مسابقات ۲۴ ساعته لمانز پیروز شد، بلکه سال بعد نیز در فیلم “لمانز” با بازی استیو مک کوئین خوش درخشید. این همان خودرویی است که در سال ۲۰۱۷ با مبلغ ۱۴ میلیون دلار در حراجی به فروش رسید. 

Porsche 959 / پورشه 959

با آغاز دهه ۸۰ میلادی، خودروی سوپراسپرت پورشه ۹۵۹ جای خود را در خط تولید خودروساز اشتوتگارت باز کرد. هنگامی که به مرحله تولید رسید، به عنوان سریع‌ترین خودروی تولیدی خیابانی پورشه لقب گرفت و پورشه تنها ۲۹۲ دستگاه از آن ساخت. ۲۹ دستگاه از خودروی پورشه ۹۵۹ به عنوان نسخه اسپرت تولید شدند که وزنی حدود ۱۰۰ کیلوگرم داشتند. پورشه ۹۵۹ از پیشرانه ۳.۰ لیتری خورجینی ۶ سیلندر در زیر کاپوت خود بهره می‌برد که می‌توانست ۴۵۰ اسب بخار قدرت تولید کند. بیشینه سرعت پورشه ۹۵۹ حدود ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت توسط سازنده اعلام شده است؛ اما این خودروی اسپرت در سال ۱۹۸۸ توسط اتو موتور اند اسپرت در پیست ناردو ایتالیا آزمایش شد و توانست به بیشینه سرعت ۳۳۹ کیلومتر بر ساعت دست یابد. 

Porsche boxter / پورشه باکستر

در ابتدای دهه ۱۹۹۰ پورشه تصمیم گرفت که تغییر قابل ملاحظه‌ای در کلاس خودروهای اسپرت خود ایجاد کند و خودرویی جدید به عنوان جانشین پورشه ۹۵۹ معرفی کرد. محصول اسپرتی به نام پورشه کاررا جی‌تی (Carrera GT) که از پیشرانه خورجینی ۱۰ سیلندر بهره می‌برد. با این حال به عنوان یکی از مهم‌ترین محصولات اسپرت در آن دوران، پورشه باکستر برجسته شده است؛ بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که عرضه پورشه باکستر در آن دوران توانست خودروساز آلمانی را از سال‌های رکود اوایل دهه ۹۰ میلادی برهاند. پورشه باکستر مجهز از پیشرانه ۶ سیلندر تخت ۲.۵ لیتری در زیر کاپوت بهره می‌برد که می‌توان ۲۰۴ اسب بخار قدرت تولید کند؛ در حالی که بیشینه سرعت آن به ۲۴۵ کیلومتر بر ساعت محدود می‌شد. 

Porsche Cayenne / پورشه کاین

با آغاز سال ۲۰۰۰ و در ابتدای قرن جدید، پورشه از اولین خودروی شاسی‌بلند خود رونمایی کرد؛ پورشه کاین (Cayenne) که به عنوان نقطه عطفی در تاریخ پورشه خود را مطرح کرد. پیشرانه ۴.۵ لیتری هشت سیلندر مجهز به دو توربوشارژر و تولید ۵۲۱ اسب بخار قدرت آن را به عنوان خودرویی قدرتمند در کلاس شاسی‌بلند معرفی کرد. این در حالی است که بیشینه سرعت پورشه کاین به ۲۷۰ کیلومتر بر ساعت محدود می‌شد. پورشه کاین از آن زمان تا سال ۲۰۱۴ به عنوان تنها محصول شاسی‌بلند مطرح بود، ولی از سال ۲۰۱۴ به بعد با پورشه ماکان برای حضور در بازار همراه شد. 

Porsche 918 / خودروی هیبریدی پورشه 918

جدیدترین خودروی پورشه و یکه‌تاز سابق پیست نوربرگ‌رینگ، ۹۱۸ اسپایدر است که توانست با زمان ۶ دقیقه و ۵۷ ثانیه در جهنم سبز رکورد زمانی را به نام خود ثبت کند. پورشه ۹۱۸ اسپایدر اولین خودروی تولیدی بود که در نوربرگ‌رینگ توانست زمانی کمتر از ۷ دقیقه بدست آورد. این موفقیت خودروی پلاگین هیبریدی پورشه ۹۱۸ مدیون استفاده از پیشرانه ۴.۵ لیتری خورجینی هشت سیلندر بود که ۸۷۷ اسب بخار قدرت تولید می‌کرد و بیشینه سرعت خودروی هیبریدی را به ۳۴۵ کیلومتر بر ساعت می‌رساند. تاکنون تنها ۹۱۸ نسخه از خودروی اسپرت پورشه ۹۱۸ ساخته شده‌اند که برخی از آن‌ها مجهز به پکیج اختیاری ویساخ هستند. استفاده از این پکیج باعث کاهش قابل توجه وزن پورشه ۹۱۸ و ارتقای برخی ویژگی‌های عملکردی خودرو می‌شود. 

پورشه برنامه‌های زیادی برای آینده دارد و با ورود فناوری هیبرید و خودروی الکتریکی به این صنعت، به دنبال سرمایه‌گذاری کلان در زمینه انرژی برق و ارائه محصولات برقی است. این خودروساز با عرضه نسخه‌های هیبریدی از پورشه پانامرا و کاین، همراه با سدان کاملا الکتریکی میشن E، قصد دارد دهه دوم قرن جاری را به تولید محصولات بدون آلایندگی اختصاص دهد. در ادامه با ورود پورشه کراس‌توریسمو به بازار خودرو، شاهد اتفاقات خوبی برای پورشه خواهیم بود. 

ویدئو

دانلود