چگونه یک کتاب را بدون دانستن نام نویسنده یا عنوان آن، بیابیم؟!

احتمالا برای شما نیز پیش آمده است که از کتابی که پیش از این خوانده‌اید، فقط طرح روی جلد آن در خاطرتان باقی مانده است. یا فقط یک جمله از یکی شخصیت‌های داستان را به یاد می‌آورید و هر چه فکر می‌کنید، نام کتاب یا نویسنده آن به ذهن‌تان نمی‌رسد.

در این مقاله چند روش را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید به سادگی و بدون نیاز به دانستن نام نویسنده یا عنوان آن، کتاب مورد نظر خود را بیابید. طبق معمول، این بار هم اینترنت آماده کمک‌رسانی به شما است.

استفاده از موتور جست‌وجو‌گر محبوب، Google

اگر نمی‌توانید نام یک کتاب یا نویسنده آن را به یاد بیاورید، بدون شک گوگل اولین گزینه برای یافتن پاسخ است. در این حالت لازم است حداقل یک چیز از کتاب را در خاطر داشته باشید. نام یکی از شخصیت‌ها یا یک جمله از کتاب. هر چه عبارت خاص‌تر باشد، نتیجه بهتری نیز خواهید گرفت.

استفاده از سیستم جست‌وجوی Google Book

اگر یک کتاب‌خوان حرفه‌ای و مشتاق باشید، حتما چیز‌هایی در مورد پروژه کتابخانه گوگل شنیده‌اید. پروژه‌ای که به عنوان بزرگ‌ترین پروژه فهرست‌بندی کتاب از آن یاد می‌شود. موتور جست‌وجوگر کتاب گوگل، دقیقا مانند خود گوگل کار می‌کند.

تفاوت آن در این است که صفحه‌ای که نتایج جستجو در آن نمایش داده می‌شود، شامل اطلاعات بیشتری مانند عبارت‌های معروف کتاب مورد نظر است. شما می‌توانید صفحات نمونه را ببینید و مطمئن شوید که این کتاب، همان کتابی است که به دنبالش بودید.

در صفحه جست‌وجوی پیشرفته کتاب گوگل، با استفاده از فیلتر‌هایی مانند عنوان کتاب، ناشر، زبان، تاریخ انتشار، شماره‌های ISBN و ISSN (هرچند به نظر نمی‌رسد کسی این دو شماره را حفظ کند!)، می‌توانید به نتیجه دلخواه خود برسید.

وب‌سایت BookFinder

این وب‌سایت، یک موتور جست‌وجوی بسیار قدرت‌مند در زمینه کتاب است که فهرستی از بیش از ۱۰۰هزار فروشگاه کتاب در سرتاسر دنیا را در خود دارد. بر روی گزینه “Show some-more options” کلیک کرده و کلمه یا عبارتی که به یاد دارید را در قسمت “Keyword” وارد کنید. کمی صبر کنید تا لیست تمام کتاب‌هایی که این واژه یا عبارت در آن‌ها به کار رفته است، برای شما نمایش داده شود.

موتور جست‌وجوگر Amazon

آمازون، در ابتدا کار خود را به‌عنوان یک فروشگاه آنلاین کتاب شروع کرد. هم اکنون نیز میلیون‌ها جلد کتاب دست دوم برای فروش در این سایت در دسترس کاربران قرار دارد. در قسمت جست‌وجوی کتاب، با وارد کردن یک عبارت یا واژه از کتاب مورد نظر، می‌توانید آن را بیابید. در قسمت جست‌وجوی پیشرفته نیز به فیلترهای بیشتری برای یافتن کتاب دسترسی خواهید داشت.

 

وب‌سایت Barnes and Noble

این وب‌سایت، در اصل یک فروشگاه اینترنتی کتاب است. ولی در قسمتی از این سایت می‌توانید کتاب‌هایی که نام‌شان را فراموش کرده‌اید، بیابید. هرچند این وب‌سایت به اندازه گوگل یا آمازون قدرت‌مند نیست، ولی ارزش امتحان کردن را دارد. شاید بتوانید کتاب مورد نظرتان را در آن پیدا کنید.

 

Facebook

شبکه‌های اجتماعی فقط برای پیدا کردن دوستان قدیمی نیستند. می‌توانید کتاب مورد نظر خود را با کمک گرفتن از دوستان و افرادی که در این شبکه اجتماعی عضو هستند، بیابید. از آن‌جایی که تعداد افرادی که در لیست دوستان شما قرار دارند محدود هستند، بهتر است برای جست‌وجو و یافتن کتاب مورد نظر خود از کلوپ‌های کتاب و کتاب‌خوان‌ها استفاده کنید.

گروهی به نام A Year of Books توسط مارک زوکربرگ تاسیس و شروع به کار کرده است که اکنون حدود ۸۰۰هزار دنبال کننده دارد. گروه‌های کوچک‌تری مانند Books نیز وجود دارند. بد نیست سری به آن‌ها بزنید.