گوگل دوباره موتور جست‌و‌جوی پیش‌فرض فایرفاکس شد

کاملا مشخص است که چرا شرکت‌هایی مانند گوگل، ‌مایکروسافت و یاهو تمایل شدیدی دارند تا به عنوان موتور جست‌و‌جوی پیش‌فرض مرورگرها باشند. برای مثال گزارش‌هایی منتشر شده بود که گوگل میلیاردها دلار به اپل برای باقی ماندن به عنوان موتور جست‌و‌جوی پیش‌فرض بر روی دستگاه‌های iOS پول داده بود و از طرف دیگر نیز یاهو طی قراردادی جایگاه خود را به عنوان موتور جست‌وجوی پیش‌فرض مرورگر فایرفاکس تثبیت کرده بود.

ظاهرا قرارداد ذکر شده فسخ گشته و بار دیگر گوگل موتور جست‌وجوی پیش‌فرض فایرفاکس شده است. رییس بخش تجارت و نظارت موزیلا،‌ Denelle Dixon،‌ در گفت‌و‌گو با TechCrunch ضمن اعلام این خبر، بیان داشته است:

به عنوان بخشی از تمرکز ما بر روی تجربه کاربری و عملکرد فایرفاکس کوانتوم،‌ گوگل تبدیل به موتور جست‌و‌جوی پیش‌فرض جدید ما در آمریکا، ‌کانادا،‌ هنگ کنگ و تایوان شد.

براساس این گزارش، قرارداد مابین یاهو و موزیلا ۵ ساله و تا سال ۲۰۱۹ بوده که این اقدام موزیلا به معنی فسخ زودهنگام آن است. دیکسون در این خصوص گفته است:

ما از مفاد معاهده‌ای خود استفاده کردیم تا این توافق با یاهو را فسخ کنیم. این مفاد شامل بهترین تصمیم برای آینده این برند،‌ تلاش ما برای افزایش کیفی جست‌و‌جوی اینترنتی و فراهم آوردن رضایت تجربی کاربران خود می‌شود.

البته ظاهرا بندی نیز وجود دارد که براساس آن در صورتی‌که موزیلا تمایل به ادامه همکاری با یاهو تا سال ۲۰۱۹ نداشته باشد،‌ باید عایدی یاهو تا آن زمان را که معادل ۳۷۵ میلیون دلار خواهد بود به شرکت بپردازد. در هر صورت احتمال وجود این بند در قرارداد وجود دارد،‌ اما مطمئنا برنده این رقابت گوگل است که راه خود را دوباره در مرورگرهای فایرفاکس باز کرده است.