آخرین اطلاعات منتشر شده از چیپست اپل A10

تا رونمایی از دو آی‌فون جدید به نام‌های iPhone 4 و iPhone 7 Plus زمان زیادی باقی نمانده است. این دو زوج ماه‌هاست که مرکز شایعات هستند و تاکنون خبرهای زیادی در رابطه با ویژگی‌های این نسل از آی‌فون بیان شده است. البته خبرها حاکی از آن است که تغییرات آی‌فون‌های جدید حداقل در بخش ظاهری چندان زیاد نیست، تاکنون می‌دانیم که آی‌فون‌های جدید به جک ۳.۵ میلی‌متری مجهز نیستند و هم‌چنین آی‌فون ۷Plus از دوربین دوگانه استفاده خواهد کرد.

تاکنون شایعات زیادی در رابطه با ویژگی‌های این دو اسمارت‌فون منتشر شده است اما خبرهایی که تغییرات در بخش سخت‌افزاری را نشان می‌دهند چندان زیاد نبوده‌اند. چیپست مورد استفاده در آی‌فون‌های تازه نفس، A10 خواهد بود که تاکنون فقط می‌دانستیم با فناوری ۱۶ نانومتری FinFET تولید خواهد شد و به احتمال زیاد حاصل دسترنج کمپانی TSMC خواهد بود. به تازگی اطلاعاتی در رابطه با این چیپست منتشر شده است که می‌تواند دید بهتری را نسبت به این چیپست به ما بدهد.

مطمئنا چیپست A10 در کانون شایعات قرار ندارد، زیرا خود اپل نیز علاقه چندانی به انتشار اطلاعات در رابطه با چیسپت مورد استفاده در آی‌فون‌ها ندارد و بیشتر توجه خود را معطوف به به‌روزرسانی طراحی و مولتی‌مدیا و یا دیگر بخش‌های اسمارت‌فون می‌کند. البته این به معنای عدم اهمیت چیپست و یا ضعف آن‌ها در آی‌فون‌های اپل نیست و به طور قطع می‌دانیم عملکرد چیپست جدید در فرکانس پردازشی و هم‌چنین انتقال حرارت به نسبت نسل قبلی بهبود خواهد یافت.

۰۰۶bWoNYjw1f7ii4xu79wj30u01mi79k-323x630

به‌تازگی بنچمارک گیک‌بنچ با انتشار یک اسکرین‌شات، اطلاعاتی جدید را از چیپست اپل A10 منتشر کرده است. این اسکرین‌شات نشان دهنده فرکانس کاری این چیپست است و به تازگی توسط کاربری به نام ice_universe’s در شبکه اجتماعی چینی Weibo منتشر شده است. البته وجود سیستم عامل iOS10 در این اسکرین شات و هم‌چنین نام آی‌فون ۹.۳ می‌تواند تاحدوی اعتبار این تصویر را زیر سوال ببرد.

حرکت روبه جلو آی‌فون‌های اپل در بخش سخت‌افزار در نتایج به دست آمده به خوبی قابل رویت است. ترکیب آی‌فون ۷ و چیپست A10 می‌تواند ترکیبی برنده را برای محصول آینده اپل رقم بزند. فرکانس کاری هسته‌ها در چیپست A10 می‌تواند تا ۲.۴ گیگاهرتز افزایش پیدا کند که این به نوعی نمایانگر تمایل اپل در بازی با اعداد است، البته وجود این سرعت تاثیرات مثبتی را بر عملکرد کاربر در هنگام کار با اسمارت‌فون خواهد داشت.

با همه این‌ها این خبر جنبه شایعه دارد و هیچ جزییات تایید شده‌ای پیرامون این چیپست وجود ندارد، البته می‌دانیم ارتقا آی‌فون ۷ چندان جامع نخواهد بود و برای دیدن تغییرات اساسی در آی‌فون باید تا معرفی هشتمین نسخه از این محصول محبوب منتظر بمانیم.