آیا سیگارهای الکترونیکی به ترک سیگار کمک می‌کنند؟

محبوبیت سیگارهای الکترونیکی (ای-سیگار) در دهه‌ی گذشته به‌سرعت در ایالات متحده افزایش پیدا کرده است. سیگارهای الکترونیکی ممکن است به ترک سیگار در افراد سیگاری کمک کنند؛ اما خود، ابزاری برای تشویق افراد به کشیدن سیگار هستند.

پژوهشگران دانشگاه دارتموث بر اساس شواهد موجود، به بررسی منافع و مضرات سیگارهای الکترونیکی، به این نتیجه رسیده‌اند که سیگارهای الکترونیکی می‌توانند تمایل نوجوانان و جوانان را به کشیدن سیگار، به‌طور قابل توجهی افزایش دهند. صنعت سیگار الکترونیکی در ایالات متحده به‌سرعت در حال رشد است و استفاده از سیگار الکترونیکی، تبدیل به یکی از موضوعات چالش‌برانگیز شده است.

پرفسور سمیر سونجی، استادیار دانشگاه دارتموث در این خصوص می‌گوید:

 اگر چه صنعت دخانیات، سیگارهای الکترونیکی را به‌عنوان ابزاری برای ترک سیگار معرفی کرده است، تنها درصد کمی از افراد، موفق به ترک سیگار با این روش می‌شوند. از طرفی دیگر، سیگارهای الکترونیکی می‌تواند نوجوانان و جوانان را به کشیدن سیگار تشویق کند و باعث آشنایی زودهنگام آن‌ها با نیکوتین شود.

آمارهای نظرسنجی‌های منتشرشده از مراکز بهداشتی و دخانیات، نشان داده است که استفاده از سیگارهای الکترونیکی منجر به سیگاری شدن طولانی‌مدت افرادی شده است که قبل از آن هرگز سیگاری نبوده‌اند! سونجی در این خصوص می‌گوید:

این سیگارها توانسته‌اند جان بیش از ۱/۵ میلیون نفر را بگیرند. زیرا استفاده از آن‌ها نوجوانان و بزرگسالان بیشتری را به مصرف سیگار سوق داده است.

یافته‌های موجود بر اساس شواهد علمی، در رابطه با سیگار الکترونیکی و فرضیه‌های خوش‌بینانه در مورد آسیب نسبی استفاده از سیگار الکترونیکی در مقایسه با مصرف سیگار معمولی، نشان داده است که ضرر ناشی از سیگارهای الکترونیکی بیش از سود آن‌ها است. در حالی که سازمان‌های کنترل دخانیات از سال ۱۹۹۰ تاکنون موفق به کاهش قابل ملاحظه‌ی سیگار در میان جوانان شده است؛ اما سیگارهای الکترونیکی این پتانسیل را دارند که روند موجود را تغییر دهند. چنانچه سیگارهای الکترونیکی بخشی از درآمد جمعیت را به خود اختصاص دهند، تلاش‌های موثر ملی، دولتی و محلی در خصوص کاهش استفاده از این نوع سیگارها در بین جوانان ضرورت پیدا خواهد کرد. سونجی در ادامه می‌گوید:

سیگارهای الکترونیکی احتمال آسیب رساندن به سلامت عموم جامعه را افزایش می‌دهند؛ مگر این که راهکارهایی پیدا شود تا جوانان از این سیگارها به‌عنوان ابزاری برای ترک سیگار معمولی استفاده کنند. علاوه بر این، لازم است شکاف‌های نظارتی که باعث محبوبیت این سیگارها در بین نوجوانان و جوانان شده است را کم‌تر کنیم. به این منظور باید دسترسی به سیگارهای الکترونیکی با طعم‌های میوه‌ای را کاهش دهیم و محصول استاندارادی را ارایه دهیم که سطوح مواد سمی آن به حداقل برسد.