اتحادیه اروپا به دنبال عرضه وای‌فای رایگان برای همه است!

اتحادیه اروپا رویاهای بلند پروازانه‌ای برای ارتباطات موبایل دارد، مانند عرضه عمومی وای‌فای رایگان در کشورهای عضو این سازمان و معرفی هر چه سریع‌تر نسل پنجم ارتباطات یا ۵G.

jean-claude-juncker

Jean-Claude Junker، رییس کمیسیون اروپایی درباره برنامه‌هایی که قرار است در این اتحادیه اجرا شوند گفت؛ از جمله سیاست تامین وای‌فای رایگان در مکان‌های عمومی مانند کتابخانه‌ها، پارک‌ها و… در تمامی شهرها و حتی روستاهای اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۲۰.

همچنین این مسئول اروپایی از همه کشورهای اتحادیه اروپا خواست تا حداقل در یک شهر (مثلا پایتخت) خود شبکه ۵G را ارائه کنند و عنوان کرده که تا سال ۲۰۲۵ تمامی جاده‌های مهم و اصلی و راه‌آهن‌های این اتحادیه تحت پوشش ۵G قرار می‌گیرند.

از اهداف مهم دیگر این اتحادیه این است که تا سال ۲۰۲۵ حداقل سرعت دانلود کاربران خانگی را به ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه برساند.

گرچه تمامی این اهداف تحسین برانگیزند، اما این که تا چه حد می‌توان آن‌ها را به واقعیت تبدیل کرد مسئله‌ مهم‌تری است، به ویژه در این زمان که اتحادیه اروپا با مشکلات مهمی مانند تروریسم، پناه‌جویان و خروج بریتانیا از این اتحادیه روبرو است.

مسئله دیگر سرمایه لازم برای چنین طرح‌هایی است. این اتحادیه اعلام کرده که حداکثر مبلغی که می‌توانند برای طرح وای‌فای رایگان در نظر بگیرند، ۱۲۰ میلیون یورو است که صرف هزینه‌های نصب و راه اندازی می‌شود و این اتحادیه انتظار دارد تا هزینه‌های اشتراک و نگهداری را خود کشورها تقبل کنند.

مارک نیومن، یکی از تحلیل‌گران حوزه ارتباطات،‌ در مصاحبه با BBC گفته:

۱۲۰ میلیون یورو مبلغ هنگفتی برای سرمایه گذاری به نظر نمی‌رسد. در حال حاضر هم در بسیاری از شهرها و شهرک‌ها مردم در خیابان‌های اصلی به وای‌فای رایگان دسترسی دارند. سوال من این است که آیا اتحادیه با این صرفه جویی، واقعا ارایه وای‌فای رایگان در همه میدان‌ها و ساختمان‌هایش را اولویت می‌بیند؟

و اما در رابطه با نسل پنجم یا ۵G هم باید بگوییم که پیش‌تر در خبرها عنوان شده بود این نسل به احتمال زیاد در سال ۲۰۲۰ به مرحله اجرا می‌رسد اما به نظر می‌رسد نمونه محدودی از آن را ببینیم که فقط در مناطق کوچکی از پایتخت‌ها راه اندازی می‌شود و در واقع نسخه کامل و قابل گسترش آن را در حدود سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۴ شاهد باشیم، بنابراین اتحادیه اروپا نیاز به تلاش فراوانی دارد تا بتواند در سال ۲۰۲۵ تمامی رویاهایش را در حوزه ارتباطات محقق کند.