اطلاعاتی در رابطه با چیپست اسنپدراگون ۸۵۰ کوالکام

ما هنوز حتی اولین گوشی‌های دارای پردازنده اسنپدراگون ۸۴۵ کوالکام را ندیده‌ایم و احتمالا اولین مورد آن گوشی گلکسی S9 سامسونگ باشد که در کنگره جهانی موبایل که اواخر این ماه برگزار خواهد شد، رونمایی می‌شود. اما در همین زمان ما در مورد پردازنده جدیدی از کوالکام برای سال ۲۰۱۸، خبر‌هایی شنیدیم: بله، اسنپدراگون ۸۵۰!

 

 

نکته قابل توجه در مورد اسنپدراگون ۸۵۰ این است که در همین سال عرضه خواهد شد نه در سال آینده و قرار است به عنوان اولین پردازنده مخصوص ویندوز در سیستم‌های همیشه متصل مایکروسافت مورد استفاده قرار بگیرد. ظاهرا خبر چند روز قبل ما، در مورد عزم جدی مایکروسافت برای ارتقای سخت‌افزاری با تکیه بر سیستم‌های همیشه متصل به حقیقت پیوسته است.

خب ببینیم واقعا اسنپدراگون ۸۵۰ چیست ؟

کوالکام در پنج پردازنده اخیر خود چندان ترتیب شماره‌ها را رعایت نکرده است. پردازنده اسنپدراگون ۸۲۰ به دنبالش اسنپدراگون ۸۳۵ و به دنبال آن اسنپدراگون ۸۴۵، معرفی شد و بعد از مدتی با کمی تغییر و بهبود اسنپدارگون ۸۲۰، پردازنده اسنپدارگون ۸۲۱ عرضه شد و به دنبال آنها اسنپدراگون ۶۵۰ و سپس ۶۵۲ و ۶۵۳ به بازار آمدند.

این احتمال را می‌توان داد که اسنپدراگون ۸۵۰ قرار است به همراه مودم X50 کوالکام، به عنوان اولین مشتری سرویس اینترنت فوق سریع ۵G، عرضه شود. اپراتور‌های ارایه دهنده اینترنت بی‌سیم، بیش از پیش بر سرعت کار خود برای توسعه و تکمیل اینترنت ۵G و جلو انداختن برنامه زمان‌بندی آن، افزوده‌اند. حتی اخیرا نیز ATT، اعلام کرده است که تا پایان سال ۲۰۱۸، اولین ۵G موبایل در دسترس خواهد بود. اما از آنجایی که هنوز هیچ گوشی هوشمندی توانایی پشتیبانی از ۵G را ندارد، سیستم ATT، قصد دارد تا با ایجاد یک Puck یا هات‌اسپات ۵G موبایل، امکان استفاده از آن را برقرار نماید.

خب با این شرایط یک سوال مطرح می‌شود، اگر اسنپدراگون ۸۵۰، همان اسنپدراگون ۸۴۵ به همراه یک مودم X50 باشد چه؟ شاید هنوز کوالکام قادر نباشد که پردازنده اسنپدراگون ۸۴۵ را به همراه یک مودم X50 در داخل قابی با اندازه گوشی کار بگذارد اما مطمئنا قادر است تا که آن را در فضای بزرگ یک سیستم کامپیوتری و یا تبلت تعبیه نماید. پس با این حساب پردازنده اسنپدراگون ۸۵۰ می‌تواند که تا پایان سال تبلت‌ها را به اولین شبکه اینترنت فوق سریع ۵G متصل کند. به علاوه تا اواسط سال ۲۰۱۹ نیز پردازنده اسنپدراگون ۸۵۵ می‌تواند به عنوان اولین پردازنده ۵G گوشی‌های هوشمند بدل شود.

البته یادتان باشد همه این چیز در حد یک گمانه‌زنی است و به احتمال زیاد ممکن است هنوز هم کوالکام قصد سر شاخ شدن با غول اینتل را داشته باشد، که برنامه ریزی نموده تا اواسط سال ۲۰۱۹ اولین مودم ۵G خود با نام XMM8060 را به بازار معرفی کند. با تکیه بر رویه معمول کوالکام در عرضه اسنپدراگون که معمولا در اواسط هر سال است، این رونمایی با راه‌اندازی محصول اینتل نیز مصادف خواهد شد. به همین دلیل شاید کوالکام معرفی اسنپدراگون ۸۴۵ دارای مودم X50 که به نام اسنپدراگون ۸۵۰ خوانده می‌شود را در کریسمس انجام دهد که کوالکام را پیش خواهد انداخت.

اما در هر حال تمام این احتمالات می‌تواند تنها یک تحلیل و نتیجه‌گیری خلاقانه باشد و در واقعیت چیزی دیگری به وقوع بپیوندد. فعلا تنها چیزی که می‌دانیم نامی است به اسم اسنپدراگون ۸۵۰! شما چه فکر می‌کنید؟