اولین بنچمارک های اسنپدراگون 845 و مقایسه با پرچم داران فعلی

امسال نیز مانند هر سال شاهد معرفی پرچم‌داران اندرویدی زیادی خواهیم بود؛ اما احتمالا یکی از موارد مشترک میان اکثر این گوشی‌های پرچم‌دار، استفاده از پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸۴۵ خواهد بود. به همین دلیل آگاهی از نتایج بنچمارک‌های این گوشی‌ها می‌تواند سودمند باشد. در همین ابتدا بهتر است نکته‌ای را بیان کنیم و آن نکته این است که بنچمارک‌ها به خودی خود نمی‌توانند بازتاب دهنده‌ی کارایی یک پردازنده در دنیای واقعی باشند و نمی‌توانیم نتایج بنچمارک‌ها را به‌طور مستقیم به تجربه‌ی کاربری مرتبط سازیم. نتایج بنچمارک‌ها اعداد و ارقامی هستند که اطلاعاتی را در اختیار ما قرار می‌دهند؛ لیکن کسی نمی‌تواند بگوید که فلان دستگاه به‌خاطر کسب نتایج بالاتر در یک بنچمارک قطعا دستگاه بهتری است.

به‌لطف طراحی جدید اسنپدراگون ۸۴۵، سرعت واحد پردازش مرکزی ۲۵ درصد بالاتر از مدل پیشین است و پردازنده‌ی گرافیکی نیز افزایش سرعت ۳۰ درصدی را به خود دیده است. پس می‌توان انتظار داشت که این پردازنده نتایج بهتری نیز از خود به نمایش بگذارد؛ در حقیقت نتایج بنچمارک‌ها نیز نشان می‌دهد که این پردازنده سریع‌تر از گذشته است. اما پیش از پرداختن به اعداد و ارقام،‌ بد نیست نگاهی به ویژگی‌های اسنپدراگون ۸۴۵ و گوشی مرجع استفاده شده جهت انجام بنچمارک‌ها داشته باشیم.

پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸۴۵ / Snapdragon 845

مانند اسنپدراگون ۸۳۵ که سال گذشته معرفی شد، کوالکام ادعا می‌کند که همه چیز در اسنپدراگون ۸۴۵ کاملا جدید است. در این سیستم روی چیپ (SoC) از طراحی مرجع جدیدی برای واحد پردازش مرکزی (CPU) استفاده شده که بر اساس هسته‌های کورتکس A75 و A55 شرکت ARM است؛ همچنین توانایی پردازنده‌ی گرافیکی (GPU) نیز در این سیستم روی چیپ افزایش یافته است. یکی دیگر از ویژگی‌های جدید اسنپدراگون ۸۴۵ به‌روزرسانی معماری پردازشگرهای سیگنال‌ دیجیتال (DSP) موسوم به Hexagon است. جهت انجام پردازش‌های مرتبط با هوش مصنوعی، توانایی این معماری نسبت به گذشته ۲ تا ۳ برابر افزایش پیدا کرده است. ما نیز برای انجام آن دسته از پردازش‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین که روی گوشی اجرا می‌شوند روز به روز بیشتر به این پردازشگرهای سیگنال‌ دیجیتال وابسته می‌شویم. با وجود اینکه بنچمارک‌هایی برای سنجش توانایی این پردازشگرها وجود دارند، اما این بنچمارک‌ها در مراحل اولیه‌ی تکامل خود هستند و به همین دلیل نمی‌توان به آسانی به نتایج آن‌ها اعتماد کرد.

دوربین‌های موجود در گوشی‌های هوشمند به پردازشگرهای سیگنال‌ تصویری وابسته هستند و در اسنپدراگون ۸۴۵ هم از پردازشگر سیگنال‌ تصویری جدیدی استفاده شده است. آخرین سیستم روی چیپ کوالکام از امکان ثبت ویدئوهای HDR نیز پشتیبانی می‌کند و دستگاه‌های مجهز به اسنپدراگون ۸۴۵ اولین گوشی‌های هوشمندی خواهند بود که تونایی ثبت ویدئوهای HDR را خواهند داشت. در این سیستم روی چیپ از مودم LTE جدید X20 نیز استفاده شده؛ این مودم ویژگی‌هایی مانند استفاده‌ی همزمان دو سیم‌کارت از ارتباط LTE، سرعت‌های بالاتر به لطف جمع‌آوری سیگنال‌ها در پنج باند مختلف و چندین بهبود دیگر را با خود به همراه می‌آورد. همچنین نباید فراموش کرد که کوالکام هر سال تلاش می‌کند امنیت پردازنده‌های خود را افزایش دهد.

اما نتایج بنچمارک‌هایی که در ادامه ارائه خواهند شد بیشتر به واحد پردازش مرکزی و پردازنده‌ی گرافیکی موجود در این سیستم روی چیپ مربوط می‌شوند. برای آشنایی با رویه‌ی انجام کار و نتایج بنچمارک‌ها در ادامه‌ی مطلب با زومیت همراه باشید.

گوشی مرجع کوالکام برای اسنپدراگون ۸۴۵ تقریبا شبیه به یک گوشی معمولی است؛ به این دلیل از کلمه‌ی «تقریبا» استفاده می‌کنیم که استیکرهای مختلفی سراسر این گوشی را پوشانده‌اند تا برخی اطلاعات مربوط به این دستگاه را پنهان کنند. ظاهر گوشی نیز زمخت است و بیشتر به یک نمونه‌ی اولیه شبیه است تا یک گوشی نهایی؛‌البته از ابزاری که صرفا برای تست‌های مهندسی استفاده می‌شود نیز نمی‌توان انتظار داشت ظاهری زیبا و شکیل داشته باشد. اما اگر این گوشی را با گوشی مرجع اسنپدراگون ۸۳۵ مقایسه کنیم، می‌بینیم که نسبت به نمونه‌ی قبلی باریک‌تر و ظریف‌تر است.

گوشی مرجع اسنپدراگون ۸۴۵

این گوشی شبیه به یک گوشی فوق‌العاده ساده است که در آن از ویژگی‌هایی مانند سیستم‌های خنک کننده‌ی فوق‌العاده و مقاومت در مقابل آب و گرد و غبار خبری نیست؛ همچنین می‌توان از آن به‌عنوان یک گوشی عادی استفاده کرد، اما این دستگاه پر شده است از ابزارهای اشکال‌زدایی (Debugging) و احتمالا نرم‌افزار گوشی هم پایداری چندانی ندارد. از نظر فنی در این دستگاه از اندروید ۸.۰ به همراه ۶ گیگابایت حافظه‌ی رم از نوع LPDDR4X استفاده شده است.

بنچمارک‌های استفاده شده همان‌هایی هستند که در پلی‌استور وجود دارند؛‌ اما نسخه‌های استفاده شده توسط کوالکام به‌وسیله‌ی توسعه دهندگان بنچمارک‌ها تغییر داده شده‌اند تا نتوانند به اینترنت متصل شوند. پیش از انجام این بنچمارک‌ها جهت مطلب حاضر، کوالکام بنچمارک‌ها را انجام داده بود؛ شایان ذکر است که تفاوت چندانی میان بنچمارک‌های گرفته شده توسط کوالکام و بنچمارک‌های گرفته شده برای این مقاله مشاهده نشد.

در ادامه نتایج بنچمارک‌های گرفته شده با استفاده از گوشی مرجع اسنپدراگون ۸۴۵ در مقایسه با برخی از پرچم‌داران فعلی بازار ارائه شده‌اند. این پرچم‌دارها شامل میت ۱۰ پرو هواوی (اندروید ۸.۰)، گلکسی نوت ۸ (نسخه‌ی ویژه‌ی آمریکا با اندروید ۷.۱)، گلکسی اس ۸ پلاس (اندروید ۷.۰)، پیکسل ۲ اکس‌ال (اندروید ۸.۱) و وان‌پلاس ۵‌تی (اندروید ۸) می‌شوند. لازم به ذکر است که تمام این دستگاه‌ها پیش از انجام بنچمارک‌ خاموش و روشن شده بودند.

در جدول زیر نتایج بنچمارک‌های گرفته شده ارائه شده‌اند. با توجه به حجم اعداد و ارقام موجود در این جدول، شاید خواندن جدول و نتیجه‌گیری بر اساس آن کار آسانی نباشد؛ پس توصیه می‌کنیم بیشتر به نمودارها و توضیحات ارائه شده در ادامه‌ی مطلب توجه کرده و از این جدول به‌عنوان یک مرجع کلی استفاده کنید.

 گیک‌بنچ

یکی از بنچمارک‌های مورد استفاده، نسخه‌ی ۴ گیک‌بنچ بود. وظیفه‌ی این بنچمارک اندازه‌گیری قدرت خام واحد پردازش مرکزی (CPU) است. در نمودار زیر ستون‌های آبی رنگ نتایج بنچمارک در حالت چند هسته‌ای و ستون‌های قرمز رنگ نتایج بنچمارک در حالت تک‌ هسته‌ای را نشان می‌دهند.

نتایج بنچمارک اسنپدراگون ۸۴۵ / Snapdragon 845 Benchmark Results

GFXBench GL Benchmark

این بنچمارک بر توانایی گرافیکی سیستم روی چیپ متمرکز است و آزمون‌های مختلفی بر اساس Open GL ES در نسخه‌های ۳.۱، ۳.۰ و ۲.۰ انجام می‌دهد. در این آزمایش آزمون‌های Car Chase، Manhattan 3.1، Manhattan 3.0 و T-Rex انجام شدند. تمام این آزمون‌ها در حالت آف‌اسکرین (Offscreen) انجام شدند. انجام این آزمون‌ها در این حالت به این معنی است که تمام آن‌ها با یک رزولوشن ثابت انجام شده‌اند که با رزولوشن نمایشگر دستگاه ارتباطی ندارد. در نمودار پایین ستون آبی رنگ نشان دهنده‌ی نتایج آزمون Car Chase، ستون قرمز رنگ نشان دهنده‌ی نتایج آزمون Manhattan 3.1، ستون زرد رنگ نشان دهنده‌ی نتایج آزمون Manhattan 3.0 و ستون سبز رنگ نشان دهنده‌ی نتایج آزمون T-Rex هستند.

نتایج بنچمارک اسنپدراگون ۸۴۵ / Snapdragon 845 Benchmark Results

آنتوتو

آنتوتو یک بنچمارک جامع است که با ارزیابی سرعت حافظه‌ی ذخیره‌سازی، حافظه‌ی رم، واحد پردازش مرکزی، پردازشگر گرافیکی و برخی موارد دیگر به‌طور همزمان، یک امتیاز کلی ارائه می‌دهد. اما باید در نظر داشت که این امتیاز شاید کمک زیادی به ما نکند؛ چرا که از برخی مشخصات گوشی مرجع کوالکام از جمله نوع حافظه‌ی ذخیره‌سازی استفاده شده آگاه نیستیم. با این وجود، با توجه به فراگیر بودن این آزمون، بد نیست نگاهی به نتایج آن داشته باشیم.

نتایج بنچمارک اسنپدراگون ۸۴۵ / Snapdragon 845 Benchmark Results

3DMark

این بنچمارک در رایانه‌های شخصی بسیار رایج است و چند سالی است که در دنیای گوشی‌های هوشمند نیز توجه زیادی به خود جلب کرده. در این بررسی از آزمون Slingshot Unlimited در بنچمارک 3DMark با OpenGL ES نسخه‌ی ۳.۰ و ۳.۱ استفاده شد. لازم به ذکر است که برای این آزمون نیز در تمام دستگاه‌ها از یک رزولوشن واحد استفاده می‌شود. در نمودار زیر ستون آبی رنگ مربوط به نسخه‌ی ۳.۱ و ستون قرمز رنگ مربوط به نسخه‌ی ۳.۰ Open GL ES هستند.

نتایج بنچمارک اسنپدراگون ۸۴۵ / Snapdragon 845 Benchmark Results

بنچمارک‌های وب

در زمینه‌ی بنچمارک‌های وب از چهار بنچمارک Octane، Kraken، SunSpider و JetStream استفاده شد. دو پنچمارک Octane و SunSpider برای اندازه‌گیری توانایی سیستم روی چیپ در زمینه‌ی جاوااسکریپت مورد استفاده قرار می‌گیرند. بر اساس تجربه‌ی شخصی، به‌نظر می‌رسد نتایج Octane بتوانند تا حدی بازتاب دهنده‌ی تجربه‌ی نهایی مرور وب در یک پلتفرم خاص باشند. JetStream نیز جایگزینی برای SunSpider است که انتقاداتی به آن وارد شده است. توجه داشته باشید که در بنچمارک‌های Kraken و SunSpider نمره‌ی کمتر نشان دهنده‌ی کارایی بالاتر است و در بنچمارک‌های Octane و JetStream نیز نمرات بالاتر نشان دهنده‌ی کارایی بیشتر هستند.

برای بزرگ شدن تصاویر روی آن‌ها کلیک کنید

این بار به سراغ دیگر پردازنده‌های ساخت کوالکام رفته‌ایم و به کمک چهار بنچمارک که از باقی بنچمارک‌ها سنگین‌تر هستند، اسنپدراگون ۸۴۵ را با پردازنده‌هایی که از نسل‌ها یا خانواده‌های متفاوتی هستند مقایسه کرده‌ایم. برای این مقایسه پردازنده‌های اسنپدراگون ۶۲۶، ۸۲۱ و ۸۳۵ را در مقابل اسنپدراگون ۸۴۵ قرار داده‌ایم. گوشی‌های مورد استفاده نیز moto Z2 Play، ZTE axon M، وان‌پلاس ۵‌تی و دستگاه مرجع کوالکام هستند. هدف این مقایسه این است که بدانیم پردازنده‌ای میان‌رده، پردازنده‌ای قدیمی‌تر و بهترین پردازنده‌ی فعلی کوالکام که در گوشی‌های حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد در مقایسه با اسنپدراگون ۸۴۵ چگونه ظاهر می‌شوند.

بنچمارک‌های مورد استفاده در این بخش گیک‌بنچ نسخه‌ی ۴، 3D Mark (نسخه‌ی ۳.۰ و ۳.۱ Unlimited)، GFX Bench (شامل آزمون‌های Car و Manhattan 3.1 با رزولوشن فول‌اچ‌دی در حالت آف‌اسکرین) و JetStream (جهت بررسی کارایی در نمایش صفحات وب) هستند.

برای بزرگ شدن تصاویر روی آن‌ها کلیک کنید

برتری پردازنده‌ی جدید کوالکام در تمام آزمایش‌های انجام شده امری قابل پیش‌بینی بود. در زمینه‌ی توانایی پردازش گرافیکی شاهد بهبود قابل توجهی هستیم و کارایی واحد پردازش مرکزی موجود در اسنپدراگون ۸۴۵ نیز در مقایسه با اسنپدراگون ۸۳۵ به‌خوبی افزایش یافته است. نتایج به دست آمده از بنچمارک‌ها کاملا هم بی‌معنی نیستند؛ این اعداد و ارقام نشان دهنده‌ی توانایی سخت‌افزار در انجام تعداد محدودی از وظایف هستند.

سیستم روی چیپ اسنپدراگون ۸۴۵ / Snapdragon 845 SoC

اما نتایج به‌ دست آمده نشان دهنده‌ی میزان برتری اسنپدراگون ۸۴۵ بر اسنپدراگون ۸۳۵ از نظر کارایی نیستند و نمی‌توانند ویژگی‌های جدید این پردازنده‌ها را مدنظر قرار دهند. با این وجود، این اعداد نشان می‌دهند که واحد پردازش مرکزی و پردازنده‌ی گرافیکی موجود در آخرین محصول کوالکام در مقایسه با اسنپدراگون ۸۳۵ سریع‌تر عمل می‌کنند و این چیزی غیرمنتظره‌ای نیست.

البته این اعداد و ارقام ممکن است به معنی بهبود تجربه‌ی کاربری باشند؛ اما دستگاه‌هایی مانند اسنشال فون نشان داده‌اند که استفاده از بهترین سخت‌افزار تضمین کننده‌ی بهترین تجربه‌ی کاربری نیست. بنچمارک‌ها به خودی خود بازتاب دهنده‌ی آن‌چه در دنیای واقعی اتفاق می‌افتند نیستند. اما اگر بتوان به نتایج به‌دست آمده از گوشی مرجع کوالکام اطمینان کرد، اعداد و ارقام به دست آمده از بنچمارک‌ها می‌توانند نشان دهنده‌ی افزایش سرعت پردازشی و توانایی گرافیکی در آینده باشند؛ البته به شرطی که به‌طور مناسب از این بهبودها استفاده شود.