اپل در چین مرکز تحقیقاتی می‌سازد

شرکت اپل درنظر دارد یک مرکز تحقیقاتی جدید را با بودجه 45 میلیون‌دلاری در پکن چین احداث کند. هدف اصلی ساخت این مرکز تحقیقاتی، تولید سخت‌افزارهای جدید اعلام شده است.

به گزارش وب‌سایت Theverge، با اشتغال 500 نفر در این مرکز که البته اولین مرکز تحقیقاتی اپل در چین به حساب می‌آید، تولید و توسعه سخت‌افزارهای کامپیوتری، ارتباطی، صوتی و گرافیکی آغاز خواهد شد. تیم‌کوک قول چنین سرمایه‌گذاری را در سفری که در ماه آگوست به چین داشت، داده بود. درخواست وال‌استریت ژورنال از مسئولان اپل برای ارائه توضیحات بیشتر درباره اهداف این مرکز تحقیقاتی بی‌نتیجه مانده است. آن‌طور که از شواهد امر پیداست، این مرکز در یک پارک تحقیقاتی در منطقه Wangjing پکن ساخته خواهد شد. ساخت این مرکز ویژه تحقیق و توسعه را باید جدیدترین اقدام یا بهتر است بگوییم سرمایه‌گذاری اپل برای حضور جدی‌تر در بازار چین به حساب آورد. کوپرتینویی‌ها برای افزایش حضور در بازار چین، در مقطعی، حتی سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری روی شرکت Didi Chuxing را که از آن به عنوان اوبرِ چین یاد می‌شود در دستورکار قرار داده بودند.

کشور چین پایگاه اصلی تولید دستگاه‌های الکترونیکی شرکت اپل و البته یکی از بازارهای مهم برای فروش محصولات تولیدی این شرکت به‌حساب می‌آید؛ بازاری که چند وقتی است دردسرهای فراوانی را برای کوپرتینویی‌ها ایجاد کرده است. به عنوان مثال، مقامات چینی در اوایل سال جاری سرویس‌های iBooks و آیتونز موویز را در این کشور رسما به حالت تعلیق درآوردند؛ اقدامی که هنوز خیلی‌ها معتقدند علت اصلی اولین سفر تیم‌کوک به چین بوده است. کوک در ماه آگوست اعلام کرده بود به فرصت‌های بلندمدت در چین بسیار خوش‌بین است. مدیرعامل اپل همچنین از تداوم سرمایه‌گذاری‌ها در این کشور خبر داده بود؛ سرمایه‌گذاری‌هایی که به‌نظر می‌رسد نمونه‌ای از آن در ساخت همین مرکز تحقیقاتی نمایان شده است.