اپل پتنت یک ردیاب چشمی به منظور ساخت عینک هوش مصنوعی را به ثبت رساند

اپل شایعه کرده است که در حال توسعه یک دستگاه خاص است که به گفته یکی از تحلیل‌گران سابق وال‌استریت، اهمیت آن حتی از گوشی آیفون بیشتر است. شاید درست حدس زده باشید، ما در مورد عینک هوش مصنوعی اپل صحبت می‌کنیم که به نام Apple Glasses مشهور است.

اپل

معاون ارتباطات و قرارداد‌های صنایع Quanta، که شرکت صنایع سازنده ساعت‌های اپل‌واچ و دیگر گجت‌های اپل است، در این رابطه گفت که ممکن است این محصول پوشیدنی تا انتهای سال جاری به بازار عرضه شود. بر اساس گزارشات موجود این عینک با اسم رمز T2888 شناخته می‌شود و از سیستم عامل rOS استفاده خواهد کرد.

البته هنوز اپل به صورت رسمی وجود چنین دستگاهی را تایید نکرده و یا در مورد اینکه بر روی پروژه عینک هوش مصنوعی کار می‌کند نیز چیزی نگفته است. حتی تیم کوک مدیر عامل اپل در ماه اکتبر گذشته اعلام نمود که تکنولوژی فعلی در دنیا توانایی ساخت چنین محصولی را ندارد. اما پتنتی که هشت روز قبل شرکت اپل به ثبت رساند حاکی از آن است که اپل در حال تدارک پروژه‌ای جدید است که تیم کوک آن را رد کرده بود. این حق اختراع مربوط به یک سیستم پوشیدنی دنبال کننده حرکات چشم است.

این پتنت که با نام Eye Tracking System ثبت شده، قادر است حرکات و موقعیت چشم کاربر در یک صفحه نمایش تعبیه شده بر روی سر را دنبال نماید. دوربین‌های این ردیاب چشمی در دو طرف صورت کاربر قرار می‌گیرند که نوعی دوربین با طیف نزدیک به مادون قرمز یا NIR محسوب می‌شوند و با استفاده از نور‌هایی با طیف نزدیک به مادون قرمز و آینه‌های حرارتی ـ بازتابشی (Hot Mirrors) فعال می‌شوند.

اپلاپل

در حقیقت این سیستم طوری طراحی شده است که به نور طیف مرئی اجازه عبور می‌دهد در حالی که طیف نور نزدیک به مادون قرمز را به منبع خود بازگشت می‌دهد. بر اساس اطلاعات این پتنت، آینه‌های حرارتی ـ بازتابشی، این نور را به چشم کاربر می‌رسانند. نور مادون قرمز از خود چشم به آینه‌های حرارتی ـ بازتابشی ساطع می‌شود و سپس به دوربین‌های ردیاب چشم می‌رسند و به سیستم اجازه می‌دهد تا حرکات و موقعیت چشمان کاربر را تشخیص دهد.

در هر حال هنوز هم تضمینی وجود ندارد که اپل از این پنتنت برای تولید محصول تجاری استفاده کند همانطور که در طول این سال‌ها پنتنت‌های بسیاری را به ثبت رسانده اما بسیاری از آنها را تاکنون در هیچ کدام از محصولاتش به کار نگرفته است. اما با این اوصاف باید گفت که ردیاب‌های چشمی قسمت مهمی از پروژه ساخت یک هندست هوش مصنوعی به حساب می‌آیند.