اکثر مکمل‌های ویتامین هیچ‌ مزیتی برای سلامتی ندارند

اکثر مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی مصرفی مردم دارای هیچ‌گونه تاثیر مثبت یا منفی بر سلامتی نیستند؛ این نتیجه حاصل یک بررسی به‌رهبری پژوهشگران بیمارستان سنت مایکل و دانشگاه تورنتو است. بنا به‌گفته‌ی ژورنال دانشکده‌ی آمریکایی قلب‌وعروق، یک بررسی سیستماتیک انجام‌گرفته با استفاده از داده‌های موجود و آزمایش‌های گروه کنترل و تصادفی که از تاریخ ژانویه‌ی ۲۰۱۲ تا اکتبر  ۲۰۱۷ در انگلیس منتشر شد، نشان داد که مولتی‌ویتامین‌ها، ویتامین D، کلسیم و ویتامین C در حقیقت، رایج‌ترین مکمل‌ها، هیچ‌گونه مزیت یا خطری در پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی، حمله‌ی قلبی، سکته‌ی مغزی یا مرگ زودرس ندارند. به‌طور کلی، مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی به‌منظور اضافه‌کردن مواد مغذی موجود در غذاها استفاده می‌شوند. دکتر دیوید جنکینز، نویسنده‌ی ارشد این مقاله می‌گوید:

ما در کمال‌تعجب متوجه شدیم که مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی مصرفی مردم دارای اثرات مثبت بسیار اندکی هستند. بررسی ما نشان داد که مصرف مولتی‌ویتامین‌ها، ویتامین D، کلسیم و ویتامین C دارای هیچ‌گونه خطری برای شما نخواهد بود؛ با این‌حال هیچ‌گونه مزیت قابل‌توجهی نیز برای این مصرف مشاهده نشده است.

mediterranean diet elements

این بررسی دریافت که تنها اسید فولیک و ویتامین B به‌همراهی اسید فولیک باعث کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و سکته‌ی مغزی می‌شوند. در عین حال، نیاسین و آنتی‌اکسیدان‌ها دارای اثری بسیار اندک هستند که این موضوع می‌تواند منجر به افزایش خطر مرگ به دلایل گوناگون شود. دکتر جنکینز می‌گوید:

این یافته‌ها نشان می‌دهند که مردم باید از مکمل‌های مصرفی خود آگاهی داشته و توسط ارائه‌کننده‌ی مراقبت‌های بهداشتی خود اطمینان حاصل کنند که این مکمل‌‌ها برای استفاده به‌منظور تامین کمبود ویتامین یا مواد معدنی خاصی مناسب هستند.

تیم دکتر جنکینز، مکمل‌های B3، B2، B1، A (نیاسین)، B9، B6 (اسید فولیک)، D، C و E و بتاکاروتن، کلسیم، آهن، روی، منیزیم، و سلنیوم را بررسی كردند. عبارت مولتی‌ویتامین در این بررسی برای توصیف مکمل‌هایی استفاده شد که به‌جای تنها چند مورد، شامل اکثر ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌شد. دکتر جنکینز گفت:

از آنجا که اثر مثبت قابل‌توجهی برای این مکمل‌ها مشاهده نشده است (به‌جز اسید فولیک که کاهش‌دهنده‌ی خطر ابتلا به سکته‌ی مغزی و بیماری قلبی است)، مردم باید برای دریافت ویتامین‌ها و مواد معدنی از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنند. تمام پژوهش‌ها در مورد مکمل‌های غذایی تاکنون بر نقش بی‌بدیل یک رژیم غذایی غنی از غذاهای گیاهی کمتر فراوری‌شده از جمله سبزیجات، میوه‌جات و دانه‌‌ها تاکید کرده‌اند.