اینتل وصله امنیتی جدیدی برای آسیب‌ پذیری Spectre منتشر کرد

آسیب‌پذیری‌های Spectre و Meltdown به یکی از مهم‌ترین مسائل رایانه‌های شخصی تبدیل شده است وتقریبا تمام رایانه‌های دنیا را به نوعی درگیر خود کرده کرده‌اند. پس از عمومی شدن وجود چنین مشکلی بلافاصله انتشار وصله‌هایی برای برطرف کردن آن آغاز شد با این حال برخی از این وصله‌ها نه تنها از مشکلات نکاستند بلکه مشکلات مختلفی را نیز به همراه داشتند. حال پس از عرضه‌ی وصله‌های تقریبا ناکارآمد، اینتل تصمیم به عرضه‌ی وصله‌ی جدیدی برای پردازنده‌های اسکای‌لیک کرده است.

طبق گزارش‌های جدید این وصله برای حل مشکلات آسیب‌پذیری نوع ۲ اسپکتر منتشر شده است و تقریبا روی تمام پردازنده‌های اینتل که هم‌اکنون استفاده می‌شوند تاثیرگذار خواهد بود. وصله‌ی پیشین با مشکلاتی از جمله راه‌اندازی مجدد و ناپایداری همراه بود به طوری که برخی از کمپانی‌ها مانند اچ‌پی و دل به روزرسانی‌های خود را حذف و منتظر انتشار نسخه‌ی جدید شدند.

با وجود اینکه اینتل به دنبال برطرف کردن مشکلات تمام پردازنده‌های خود است اما سری اسکای‌لیک برای دریافت این وصله‌ی جدید در اولویت قرار گرفته‌اند. با توجه به اطلاعات منتشر شده توسط اینتل، این وصله‌ها برای شرکت‌های سازنده‌ی کامپیوترهای شخصی و شرکای اینتل منتشر خواهد شد؛ این شرکت‌ها وظیفه‌ی انتشار این وصله‌ها برای سیستم‌های تاثیر پذیرفته از این مشکل را دارند. شایان ذکر است که این وصله‌ها برای پلتفرم‌های دیگر نیز در دست آزمایش بوده و در روزهای آینده به احتمال فراوان منتشر خواهد شد.

طبق گزارش بخش اوراژنس سایبری سازمان امنیت ملی آمریکا بروزرسانی‌های منظم در کنار موارد امنیتی دیگر از ۸۵ درصد از حمله‌های هدف‌مند در رایانه‌ها جلوگیری خواهد کرد. علاوه بر حذف وصله‌های مشکل‌دار، کمپانی‌های سازنده وظیفه دارند تا تلاش‌های جدی‌تری در راستای کمک به مشتریان در مواردی مانند ضعف عملکرد و راه‌اندازی مجدد انجام دهند.