باج افزار واناکرای کارخانه هوندا در ژاپن را به تعطیلی کشاند

هوندا موتور امروز اعلام کرد که فعالیت کارخانه‌ی خود در کشور ژاپن را به دلیل باج افزار واناکرای برای یک روز متوقف کرده است. واناکرای ماه گذشته‌ی میلادی در سطح جهان شمار بسیار زیادی از رایانه‌های شخصی را مورد حمله قرار داد.

به گزارش رویترز که برگرفته از اطلاعات ارائه‌شده توسط هوندا است، این کمپانی ژاپنی فعالیت کارخانه‌ی سایاما را که در شمال شرق توکیو واقع شده، طی روز دوشنبه متوقف کرده است. این کارخانه خودروهایی نظیر مدل سدان آکورد، مینی‌ون ادیسه و استپ‌ واگن تولید می‌کند. تیراژ تولید این کارخانه بنا بر اطلاعات ارائه‌شده توسط هوندا، نزدیک به ۱۰۰۰ دستگاه خودرو در روز است.

سخنگوی هوندا اعلام کرده است که متخصصان این کمپانی، روز یکشنبه متوجه آلوده شدن شبکه‌های کامپیوتری هوندا در ژاپن، آمریکای شمالی، اروپا و چین شده‌‌اند. شبکه‌های رایانه‌ای هوندا با وجودی با مشکل روبه‌رو شده‌اند که این کمپانی در میانه‌های ماه می برای پیشگیری از نفوذ باج افزار واناکرای، امنیت سیستم‌های خود را افزایش داده بود. واناکرای تا امروز شبکه‌های متعلق به بیمارستان‌ها و فروشگاه‌های بزرگ را آلوده کرده است.

با توجه به اینکه شبکه‌ی رایانه‌ای سایر کارخانه‌های این کمپانی آسیب ندیده، تولید همچنان به قدرت سابق ادامه دارد. گسترش باج افزار واناکرای از ماه گذشته‌ی میلادی به نسبت کاهش پیدا کرده است. این باج افزار بیش از ۲۰۰ هزار دستگاه رایانه را در ۱۵۰ کشور مختلف درگیر کرده بود. متخصصان امنیتی هشدار داده‌اند که این پایان ماجرا نیست و احتمالا نسخه‌های پیشرفته‌تری از آن، در آینده دوباره شبکه‌های رایانه‌ای را تحت تأثیر قرار خواهند داد.

از جمله‌ی خودروسازان دیگری که تحت تأثیر این ویروس قرار گرفته‌اند باید به رنو و نیسان اشاره کرد که ماه گذشته با این باج افزار دست و پنجه نرم کرده‌اند. این دو کمپانی که در قالب کنسرسیوم رنو-نیسان با هم همکاری می‌کنند، ماه گذشته در اثر این باج افزار تولید خود در کارخانه‌های واقع در ژاپن، بریتانیا، فرانسه، رومانی و هندوستان را متوقف کردند.