بررسی اپلیکیشن روبیکا؛ همه کاره و پرحاشیه!

اپلیکیشن روبیکا شاید در حال حاضر یکی از بزرگترین نام‌هایی است که در فضای مجازی و سایر رسانه‌های دیداری و شنیداری دیده و شنیده می‌شود. حواشی موجود برای این اپلیکیشن به قدری افزایش یافته است که دو گروه در مقابل این برنامه اندرویدی قرار گرفته و حالا، روبیکا یک سری طرفدارانی دارد که سرسختانه از آن دفاع می‌کنند و در سویی دیگر، روبیکا را یک مشکل بزرگ و جاسوس مخوف می‌دانند که استفاده کردن از آن به مثابه نابودی کامل زندگی دیجیتالی افراد است!

اپلیکیشن روبیکا مانند بسیاری از اپلیکیشن‌های دیگر موجود در بازار اندرویدی کشور، دارای ویژگی‌ها و ضعف‌هایی است که هر فرد به تناسب نیاز و قوانین شخصی خود نسبت به انتخاب و نصب آن تصمیم‌گیری می‌کند. ما در آی‌تی‌رسان و همانند مطالب قبلی که به بررسی موشکافانه اپلیکیشن‌های مختلف پرداختیم، به بررسی ویژگی‌ها و ضعف‌های موجود در این برنامه خواهیم پرداخت و نکات مختلفی را که طبق تجربه کاربری خودمان و همچنین توضیحاتی که از منابع رسمی دریافت کردیم، تقدیم نگاه شما مخاطبین گرامی می‌کنیم.


به صورت کلی در مورد اپلیکیشن روبیکا باید بگوییم که با یک نرم افزار همه کاره مواجه هستید که بسیاری از خدمات اپلیکیشن‌های مختلف را به صورت یکجا “سعی” کرده است فراهم آورده و در اختیار کاربر قرار دهد. اینکه می‌گوییم سعی کرده است، دلیل دارد که در ادامه به دلایلمان اشاره خواهیم کرد.

اما اپلیکیشن روبیکا علاوه بر امکانات مختلفی که در اختیار کاربر قرار می‌دهد، بیشتر از اینکه به این دلیل شناخته شود، به دلیل تبلیغات فراوانی است که مسئولین تقریبا ناشناس این اپلیکیشن در رسانه ملی داشته‌اند.

تبلیغات روبیکا به حدی در شبکه‌های مختلف صدا و سیمای کشور دیده می‌شود که در حال حاضر کمتر کسی است که نام این اپلیکیشن را نشنیده باشد و جالب است که منتظر باشیم و ببینیم، برای اپلیکیشنی که اغلب امکاناتش رایگان است و حتی ۳ دستگاه سراتو به کاربرانش جایزه می‌دهد، چه پلن تجاری در نظر گرفته شده است که هزینه‌های انجام شده را بازگرداند. در ادامه به معرفی ویژگی‌ها و نقاط ضعف روبیکا می‌پردازیم.

اینترنت رایگان همراه اول و ایرانسل

بزرگترین نقطه قوتی که در این اپلیکیشن به کاربران ارایه می‌شود، استفاده از اینترنت رایگان است که بسیاری از کاربران را برای استفاده از آن، وسوسه می‌نماید. برای استفاده از این ویژگی بزرگ، تنها کافیست به اینترنت مستقیم این دو اپراتور متصل باشید. روبیکا بر خلاف بعضی دیگر از اپلیکیشن‌ها شرط اینترنت رایگان را ثبت نام یا اتصال به اینترنت سیم کارت به صورت مستقیم، کسر هزینه اشتراک در ازای ترافیک رایگان و …. نکرده و صرف استفاده از اینترنت همراه اول و ایرانسل، مبنای محاسبه ترافیک رایگان خواهد بود.

مسئولین روبیکا نیز به این موضوع پی برده‌اند که یکی از وسوسه‌های بزرگ برای کاربران ایرانی، ارایه ترافیک رایگان است که حتی باعث می‌شود آنها را برای استفاده از هر نرم‌افزاری به صف کند. نکته مبهم در این بین، عدم اعلام شرایط ومحدودیت‌های این اینترنت رایگان در آینده است.

دنیای فیلم و سریال (Mega Video)

یکی از نقاط قوت روبیکا، بخش فیلم و سریال آن است که توسط ارایه دهندگان مختلف که معمولا اپلیکیشن‌های جداگانه دارند، عرضه شده و طبق بررسی‌های ما اکثر سریال‌های محبوب و پرطرفدار و فیلم‌های روز در این اپلیکیشن وجود دارد. در روبیکا، ارایه دهندگانی همچون: آیو، فیلیمو، فیلم نت، تی‌وی نت، سیمای همراه، فن آوا، اپیدو و آکواریوم حضور دارند که بسیاری از فیلم و سریال‌های ارایه شده توسط آن‌ها در برنامه روبیکا به صورت رایگان عرضه می‌شود.


این بخش از اپلیکیشن به نام مگا ویدیو شناخته می‌شود که این پسوند مگا برای دیگر بخش‌های روبیکا نیز استفاده شده و به نوعی به عنوان یک شناسه عمومی در آن شناخته می‌شود.البته ارایه دهندگان به خوبی متوجه شده‌اند که در این همکاری دو جانبه که با روبیکا برقرار کرده‌اند، چه محتوایی را ارایه دهند تا منافع شخصی خودشان نیز به خطر نیفتد چرا که بعضی از سریال‌هایی که پرطرفدار هستند و یا فیلم‌های روزی که برای آنها در اپلیکیشن‌های اصلی باید هزینه پرداخت شود، در این بخش وجود ندارد.

با همه این توضیحات، بخش مگا ویدیو اپلیکیشن روبیکا یک بخش کاملا کاربردی است که با ویژگی اول یعنی اینترنت رایگان، یک مزیت بسیار کاربردی محسوب می‌شود.

برای استفاده از این بخش کافیست وارد بخش دنیای رسانه شده و با انتخاب سرویس دهنده موردنظر یا دسته بندی دلخواه، هر کدام از فیلم و سریال‌ها را مشاهده کنید. تمامی فیلم و سریال‌های موجود در این بخش رایگان بوده و بر خلاف اپلیکیشن‌های اصلی، نیازمند پرداخت هزینه نیست.

خدمات پرداخت (Mega Pay)

دیگر قسمتی که در این اپلیکیشن باعث شده مسئولین روبیکا مدعی همه کاره‌بودن آن شوند، قسمت پرداخت است که به مگا پِی شناخته می‌شود. خدمات پرداختی از جمله: پرداخت قبوض مصرفی، امکان ایجاد کیف پول، مدیریت حساب شخصی، پراخت به صورت دنگی و خرید شارژ برای اپراتورهای مختلف از جمله ایرانسل، همراه اول و رایتل است. از دیگر خدماتی که مسئولین این اپلیکیشن مدعی آن هستند، امکان ایجاد درگاه پرداخت برای فروشندگان کالا و خدمات است که با لینک‌های درون برنامه‌ای، امکان دریافت پول را برای آن‌ها تسهیل می‌نماید!


البته ما هر چقدر بخش‌های مختلف اپلیکیشن را زیر و رو کردیم اثری از این موارد نیافتیم و صرفا یک بخش در قسمت مگا پی اپلیکیشن روبیکا وجود دارد و آن امکان خرید شارژ برای سیم کارت‌های ایرانسل، همراه اول و رایتل بود که بسیار ساده و پر اشکال بود!

مشخص نیست دقیقا در چه نسخه‌ای امکانات مذکور وجود دارد که مسئولین روبیکا با افتخار در تبلیغات خود و در سایت رسمی اپلیکیشن، این ویژگی‌ها را معرفی و بزرگنمایی کرده‌اند!

شبکه تعاملی (Mega 2nd Screen)

دیگر بخش قابل توجه از اپلیکیشن روبیکا، قسمت تعاملی آن است که به صورت یک شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام عمل می‌کند. کاربر پس از ورود به این بخش با لیست برنامه‌های مختلف و همچنین بازیگران و هنرمندان گوناگون روبرو می‌شود که می‌تواند با لمس کردن هر کدام از آن‌ها، وارد صفحه اختصاصی‌شان شده و با برنامه یا هنرمند مورد علاقه خود ارتباط داشته باشد.

صفحه اختصاصی هنرمندان

نظرات کاربران

بخش تعاملی روبیکا

از دیگر قابلیت‌های این بخش امکان لایک کردن و کامنت گذاشتن برای آن‌ها است که چیزی شبیه محیط اینستاگرام است. البته طبق تبلیغات صورت گرفته، مسئولین روبیکا مدعی حضور مستقیم برنامه‌سازان و هنرمندان در صفحات اختصاصی هستند ولی طبق بررسی‌های ما به نظر نمی‌رسد این گزاره درست باشد.

دنیای موسیقی (Mega Music)

موسیقی یکی از موضوعات جدانشدنی بسیاری از کاربران ایرانی است که مسئولین روبیکا به خوبی به این موضوع پی برده و یک بخش اختصاصی برای آن ایجاد کرده‌اند. پس از ورود به بخش موزیک یا همان مگاموزیک با لیستی از خواننده‌های مختلف در سبک‌های متفاوت روبرو می‌شوید که می‌توانید با انتخاب هر کدام از آنها به تولیدات‌شان دسترسی داشته باشید و به رایگان از آن‌ها استفاده نمایید.

صفحه موزیک اپلیکیشن روبیکا

ویترین روبیکا

در این بخش دسته بندی‌های مختلفی وجود دارد که کاربر می‌تواند از بین: موسیقی‌های پاپ، موسیقی‌های راک ایرانی، موسیقی‌های سنتی و موسیقی‌های تلفیقی، نوع دلخواه خود را انتخاب کرده و به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهد. در این بخش نیز بر خلاف ارایه دهندگان دیگر که معمولا با پرداخت هزینه صورت می‌گیرد، تمامی موسیقی‌های عرضه شده رایگان بوده و کاربر هزینه‌ای نمی‌پردازد.

دنیای آموزش (Mega Learn)

بر خلاف دیگر اپلیکیشن‌های فعال در زمینه چندرسانه‌ای، روبیکا یک بخش بسیار کاربردی دارد که بسیاری از آموزش‌های موردنیاز کاربران را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. البته در حال حاضر طبق بررسی‌های ما بسیاری از آموزش‌های ارایه شده در این بخش از روبیکا توسط فرانش تامین شده است.
آموزش‌های فرانش که اغلب به صورت پولی به کاربران فروخته می‌شود، در نرم افزار روبیکا رایگان عرضه شده و شاید یکی از دلایل خوبی باشد که کاربران را برای استفاده از برنامه روبیکا قانع نماید.

آموزش های روبیکا

قسمت پایینی صفحه اول روبیکا

البته طبق روالی که قبلا هم در روبیکا مشاهده کردیم، ویژگی‌هایی در معرفی این بخش گفته شده است که با جستجوهای فراوان حتی ردی از آنها در برنامه پیدا نکردیم! به طور مثال از جمله ویژگی‌های خیالی گفته شده در مورد روبیکا مواردی مثل: برگزاری کلاس‌های آنلاین، پخش زنده و مستقیم کلاس‌های آموزشی و سایر روش‌های آموزشی است که فعلا اثری از آن‌ها نیست.

برنامه‌های تلویزیونی (Mega TV)

از دیگر قابلیت‌های موجود در اپلیکشن روبیکا امکان مشاهده پخش زنده کانال‌های تلویزیونی است که با توجه به اینترنت رایگان ارایه شده در این اپ، یک امکان بی‌نظیر است که بسیاری از کاربران، علاقه‌مند به استفاده از آن هستند. همچنین از دیگر ویژگی‌های این قسمت از روبیکا، امکان مشاهده برنامه‌های پخش شده در صدا و سیماست که باعث می‌شود کاربران در هر لحظه از شبانه روز، به مشاهده برنامه‌های دلخواه خود بپردازند.

پخش زنده روبیکا

صفحه پخش زنده

البته یک اشکال بزرگ در این قسمت وجود دارد و آن نبود بعضی از شبکه‌های پرطرفدار است که مهم‌ترین آن شبکه آی‌فیلم و شبکه تماشاست که یکی از پربیننده‌ترین شبکه‌های صدا و سیما در حال حاضر محسوب می‌شود. دسته بندی‌های مختلفی نیز در این بخش جود دارد که کاربر می‌تواند طبق نیاز خود، از بین آنها انتخاب نماید.

دنیای سلامت (Mega Health)

بخش دنیای سلامت روبیکا از جمله قسمت‌های کاربردی و پراستفاده است که در آن مقالات متنوعی در موضوعات گوناگون وجود دارد. پس از ورود به این بخش، دسته بندی‌های مختلفی دیده می‌شود که بنا بر نیاز می‌توانید از مقالات موجود در آن‌ها استفاده نمایید.


رابط کاربری اپلیکیشن روبیکا

در مورد رابط کاربری این اپلیکیشن باید بگوییم که ظاهر این اپلیکیشن بسیار ساده طراحی شده است. البته در حد بسیار اندکی، کندی در آن دیده می‌شود که قابل اغماض است ولی در بعضی از موارد قطعی‌هایی در آن مشاهده می‌شود که نیازمند اجرای دوباره آن است.این اشکال در نسخه جدید به طور کاملا واضح، کار با روبیکا را سخت کرده است.

اپلیکیشن روبیکا

اپلیکیشن روبیکا

اپلیکیشن روبیکا

استفاده از رنگ‌های مختلف و متنوع و شاد در آیکون‌های روبیکا باعث شده که حس خوبی به کاربر در استفاده از آن بدهد. همچنین در بخش تنطیمات کاربر می‌تواند سرویس‌های مختلف را انتخاب و از آن‌ها استفاده نماید.

امتیازاتی که در باشگاه روبیکا وجود دارند

آخرین بخش از قسمت‌های مختلف اپلیکیشن روبیکا که به معرفی آن می‌پردازیم، باشگاه روبیکاست که فعالیت‌های کاربران در این اپلیکیشن را ثبت کرده و نسبت به هر کدام، امتیازاتی را برای آن‌ها ثبت می‌نماید. پس از ورود به باشگاه روبیکا کاربر با گزینه‌های مختلفی روبرو می‌شود که از جمله آن‌ها امتیازات جمع شده و رتبه کاربر است که نمایش داده می‌شود.

باشگاه روبیکا

تنظیمات روبیکا

کاربران اپلیکیشن روبیکا برای کسب امتیاز می‌بایست فعالیت‌هایی از جمله: دعوت از دوستان، فعالیت در بخش شبکه تعاملی، فعالیت در پخش زنده، فعالیت در بخش فیلم و فعالیت در بخش موسیقی انجام دهند که امتیاز هر قسمت به صورت جداگانه محاسبه می‌شود.

دسترسی‌های غیر مجاز و صاحبانی که شناخته نمی‌شوند!

از جمله اشکالات بزرگی که برای این اپلیکیشن گفته می‌شود، مشخص نبودن فرد یا شرکتی است که به صورت واقعی، پشتیبان آن محسوب می‌شود. در سایت رسمی این شرکت نام شرکت فناوران نوین هوشمند پارسی ذکر شده است ولی نام و نشان خاصی از آن نتوانستیم بیابیم.
البته نکته‌ای که شاید کمی پشت پرده روبیکا را مشخص نماید، ارسال پیامک‌های این اپلیکیشن از سر شماره اختصاصی ایرانسل است.


همچنین دسترسی‌های موجود در کدهای این اپلیکیشن به برنامه‌های دیگر مانند تلگرام و موبوگرام و … نیز سر و صدای زیادی به پا کرده است که در بررسی‌های انجام شده توسط آی‌تی‌رسان نیز تایید شده و توضیحاتی نیز توسط مسئولین آن ارایه گردیده است. بحث در این مورد را به دیگر مطالب منتشر شده و مطالب آینده آی‌تی‌رسان واگذار می‌کنیم.

بخش‎های دیگری نیز در این اپلیکیشن وجود داشت که از بررسی آنها به دلیل کم اهمیت بودن صرف نظر کردیم. نظر شما در رابطه با روبیکا چیست؟