برنامه آمریکا برای احداث پایگاه مدیریت پهپادها در قاره آفریقا

ارتش آمریکا قصد دارد با بودجه‌ای 100 میلیون دلاری، یک پایگاه موقت را برای نشست و برخواست و مدیریت پهپادهای نظارتی، در Agadez نیجر راه‌اندازی کند. 

به گزارش دیجیتال ترندز، این پایگاه، محلی برای مدیریت پروازهای پهپادهای نظارتی خواهد بود تا به دولت‌های آفریقایی در مقابله با گروه‌های تروریستی نظیر بوکوحرام و القاعده کمک شود. این پهپادها به دولت‌های غرب قاره آفریقا هم در زمینه برقراری امنیت در مرزها کمک خواهند کرد. برنامه آمریکا برای احداث این پایگاه، در ایمیل یکی از فرماندهان نیروهای نظامی آمریکا مستقر در آفریقا، به رویترز اعلام شده است. این فرمانده نیروهای آمریکایی معتقد است Agadez مکانی ایده‌آل برای مدیریت بحران‌ها در محدوده دریاچه چاد است. مدیریتی که قرار است در قالب استفاده از پهپاد‌ها به‌منظور انجام عملیات‌های ISR (اطلاعاتی، نظارتی و پیشگیرانه) انجام شود. این مقام رسمی اعلام کرده 100 میلیون دلار بودجه اولیه، در ساخت‌ و ساز، تامین سوخت و تجهیز این مرکز به‌کار گرفته خواهد شد. اطلاعات بدست آمده با استفاده از این پهپادها، با مقامات کشورهایی مثل نیجریه، چاد و مالی هم به‌اشتراک گذاشته می‌شود. 

آمریکا برای اولین‌بار در سال 2014 میلادی از برنامه‌اش برای راه‌اندازی زیرساخت‌های ویژه استفاده از پهپادها در نزدیکی پایگاه هوایی Agadez خبر داده بود. این در حالی است که سخنگوی پنتاگون، ملاحظات امنیتی را دلیلی برای تصمیم خود در عدم افشای اطلاعات بیشتر در خصوص این پروژه عنوان کرده است.