برنامه «دوستامو پیدا کن» به نجات جان یک کوهنورد کمک کرد

برای کاربران آی‌فون و iOS، برنامه‌ای به اسم «Find My Friends» وجود دارد که به دوستان و خانواده شما اجازه ردیابی شما را می‌دهد. این برنامه برای افرادی که بسیار سفر می‌کنند، مفید است. به‌نظر می‌رسد به‌تازگی از این برنامه برای نجات یک صخره‌نورد کمک گرفته شده باشد.

در گزارشی از روزنامه دیلی‌میل، فردی از انگلستان به دنیال غار معروفی به نام «Priest’s Hole» در مرتع Dove Crag بود، هنگامی که پایش می‌لغزد، از ارتفاع 60 پایی می‌افتد و سر او به شدت آسیب می‌بیند. اگرچه وی توانست با 999 (شماره اضطرارهای پزشکی در انگلستان) تماس بگیرد ولی برای گروه نجات Patterdale Mountain مشخص نبود که او دقیقا کجا افتاده است.

برنامه

پس آنان انتخاب کردند که با استفاده از برنامه «Find My Friends» و جی‌پی‌اس قرار گرفته در آی‌فون، به مکان دقیق او پی ببرند. با اینکه تیم در نهایت موفق به نجات وی شد ولی برای یک لحظه به‌نظر می‌رسید که فرد مجروح آدرس اشتباه را در فیس‌بوک داشته به اشتراک می‌گذارد.

این امر موجب شد که باتری تلفن وی تمام شود؛ به‌معنای اینکه تیم دیگر نمی‌تواند با او ارتباط برقرار کند ولی خوشبختانه همه چیز به خوشی و سلامت پایان یافت ولی هدایتگر گروه، مایک بلکی گفت: “این امر باعث حواس‌پرتی، نگرانی و پیچیده‌تر شدن نجات شده بود.”