تراشه مرموز و ۱۶ هسته‌ای اسنپدراگون ۸۴۱ در گیک‌بنچ رویت شد

تراشه‌ اسنپدراگون ۸۴۵ مغز متفکر گوشی‌هایی مانند گلکسی S9 و Mi Mix 2S بوده و قرار است در پرچمداران دیگری نیز به‌کار گرفته شود. تاکنون تصور می‌شد که این قوی‌ترین پلتفرم موبایلی ساخته شده توسط شرکت کوالکام است اما رویت تراشه ناشناس و ۱۶ هسته‌ای اسنپدراگون ۸۴۱ در بنچ‌مارک گیک‌بنچ باعث شده که تردیدی در ذهن همگان ایجاد شود.

اخیرا جزئیاتی در مورد پردازنده اسنپدراگون ۸۴۱ به همراه تصویری از امتیاز گیک‌بنچ آن در وب‌بلاگ چینی ویبو (Weibo) مشاهده شده است. در این پست به نقل از یک منبع داخلی که خواسته هویتش مخفی بماند، اطلاعاتی در رابطه با این تراشه مرموز ارائه شده است. در کمال تعجب باید گفت که طبق اطلاعات منتشر شده، پردازنده اسنپدراگون ۸۴۱ کوالکام دارای ۱۶ هسته پردازشی است! در حقیقت این اولین پردازنده شرکت کوالکام و البته اولین نمونه در جهان است که با این تعداد هسته تولید شده است.

تراشه مورد نظر فرکانسی حداکثری ۲.۳ گیگاهرتز داشته که کمتر از حداکثر فرکانس ۲.۸ گیگاهرتزی پردازنده اسنپدراگون ۸۴۵ است. با این حال در ادامه خواهید دید که طراحی کلی این تراشه نه تنها باعث کم‌تر شدن قدرت آن نسبت به پرچمدار کنونی کوالکام نشده، بلکه دو برابر شدن تعداد هسته‌های آن باعث شده که عملکردی قدرتمندتر از اسنپدراگون ۸۴۵ داشته باشد. واحد گرافیکی این پلتفرم نیز پردازنده گرافیکی آدرنو ۶۳۰ خواهد بود.

این تراشه پای به میدان گیک‌بنچ نیز گذاشته و توانسته که در بخش چند‌ هسته‌ای به امتیاز ۱۰۴۰۱ دست یابد. این رقم بسیار بالاتر از امتیاز کسب شده توسط گلکسی نوت ۹ با پردازنده اسنپدراگون ۸۴۵ و اگزینوس ۹۸۱۰ است. رقم به‌دست آمده حتی از نمره کسب شده توسط آی‌فون‌های جدید اپل با تراشه اپل A11 بایونیک نیز بیشتر است. این پردازنده در تست تک‌ هسته‌ای نیز امتیاز ۲۰۱۸ را به‌دست آورده که علی‌رغم کم‌تر بودن آن نسبت به دیگر تراشه‌های فوق، هنوز هم یکی از بهترین‌ها محسوب می‌شود. البته پیش از این‌که به صورت جدی‌تر به این موضوع بپردازیم باید منتظر انتشار جزئیاتی بیشتر و معتبر‌تر در این خصوص بمانیم.