تهران لرزید: زلزله ۵.۲ ریشتری پایتخت کشور را لرزاند

ساعتی پیش شهر تهران به علت زلزله لرزید و بسیاری از هم‌وطنان را دچار وحشت کرد. بزرگی این زلزله ۵.۲ ریشتر و محل وقوع آن مرز استان‌های تهران و البرز، حوالی ملارد گزارش شده است.

زمان وقوع این زمین لرزه ساعت ۲۳:۲۷ دقیقه بوده و عمق زمین لرزه ۷ کیلومتر از سطح زمین گزارش شده است. این زلزله در طول جغرافیایی: ۵۰.۹۶ و عرض جغرافیایی: ۳۵.۶۹ اتفاق افتاده و نزدیک‌ترین شهر به آن تهران با فاصله ۳ کیلومتری بوده است. همچنین ۷ کیلومتری مشکین دشت (البرز) و ۹ کیلومتری شهریار (تهران) سایر نقاط نزدیک به این زلزله گزارش شده است.

در ارتباط با این زلزله، مرادی رییس مرکز لرزه نگاری تهران گفت: انتهای گسل اشتهارد فعال شده و مردم نکات ایمنی را رعایت کنند. تا به الان دو پس لرزه به وقوع پیوسته و احتمال لرزش شدیدتر هم وجود دارد.

با توجه به آنکه چند گسل خطرناک در شمال، شرق و جنوب تهران وجود دارد، به همین خاطر امکان وجود لرزه‌های شدیدتری نیز وجود دارد اما هیچ چیزی قابل پیش‌بینی نیست و در کل زلزله امر قابل پیش بینی نیست.

نجار، رییس سازمان مدیریت بحران کشور با تاکید بر اینکه شهروندان باید آرامش خود را حفظ کنند در مورد اختلال پیش آمده در خطوط همراه گفت:‌ این اختلال در پی افزایش حجم تماس‌ها است، بنابراین از مردم درخواست می‌شود از تماس‌های غیر ضروری خودداری کنند.

در این ارتباط، مرادی، رئیس مرکز لرزه نگاری کشوری از احتمال فعال شدن گسل اشتهارد بر اثر زمین لرزه رخ داده خبر داد و از شهروندان، به ویژه ساکنان مناطق غربی تهران خواست هوشیار باشند.

همچنین سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران در گفت‌وگو با شهروندان، ضمن دعوت آن‌ها به آرامش، از آماده باش نیروهای آتش نشانی تهران خبر داد و تاکید کرد تا این لحظه هیچ حادثه و مصدومی در پی این زلزله گزارش نشده است. البته در ملارد که مرکز زلزله است، یک مصدوم تا الان اعلام شده و برخی خرابی‌های مختصر نیز بیان شده است.

خوشبختانه مواردی چون اینترنت به‌خوبی کار می‌کند و بهترین کار در مواقع بروز حادثه،‌ حفظ خونسردی است.