تیم کوک توسعه سیستم خودروی هوشمند توسط اپل را تایید کرد

تیم کوک طی گفتگویی که با بلومبرگ انجام داد برای اولین بار تایید کرد که اپل در حال توسعه‌ی تکنولوژی مورد نیاز برای استفاده در خودروهای هوشمند است. کوک در جریان مصاحبه به این نکته اشاره کرد که کمپانی تحت مدیریتش در حال حاضر تمرکز خود را به جای توسعه‌ی خودرویی با برند اپل، روی سیستم‌ رانندگی هوشمندی قرار داده است که می‌تواند در کاربردهای بسیار متنوعی مورد استفاده قرار گیرد. وی در این خصوص گفت:

در حال حاضر ما سیستم رانندگی هوشمند را به عنوان مادر تمام پروژه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌بینیم. هوشمند و خودران بودن خودروها مساله‌ای است که بسیار برای ما هیجان‌انگیز است. باید ببینیم که در این حوزه تا کجا پیش خواهیم رفت. ما از منظر محصول نهایی، اطلاعاتی را در مورد اینکه چه چیز توسعه می‌دهیم، ارائه نخواهیم کرد، هرچند تاکید می‌کنیم که خودروهای هوشمند یکی از اصلی‌ترین تکنولوژی‌هایی است که ما آن را بسیار مهم می‌دانیم.

علاقه و فعالیت اپل در حوزه‌ی خودروهای هوشمند را باید یکی از اسراری خواند که در دره‌ی سیلیکون دهان به دهان می‌چرخد. شایعات در رابطه با تلاش‌های این کمپانی برای توسعه‌ی خودروی هوشمند از سال ۲۰۱۴ آغاز شده است. اطلاعات ارائه شده نشان از این دارد که اپل این پروژه را با نام تایتان (Titan) نام‌گذاری کرده است. اخیرا اسنادی فاش شد که نشان از فعالیت این کمپانی در حوزه‌ی خودروهای هوشمند داشت؛ به‌طوری که اپل مجوزهای لازم برای آزمایش خودروی هوشمند خود را در جاده‌های عمومی کسب کرده بود.

شنیده‌ها نشان از این دارد که اپل نزدیک به ۱٫۰۰۰ مهندس زبده در خصوص خودروهای هوشمند را برای فعالیت در قالب پروژه‌ی تایتان به استخدام خود درآورده است، حال آنکه در ماه‌های اخیر این کمپانی تلاش‌های خود را به‌صورت بهینه‌تر به پیش می‌برد. در اکتبر سال گذشته، گزارش‌هایی منتشر شد که نشان از تغییر اهداف پروژه‌ی تایتان برای رقابت مستقیم با کمپانی‌هایی نظیر تسلا داشت. در واقع این گزارش‌ها نشان از آن داشتند که اپل دیگر علاقه‌ای به توسعه‌ی یک خودروی الکتریکی هوشمند ندارد و تمرکز خود را روی فاز نرم‌افزاری این حوزه قرار داده است.

هرچند هنوز مقصود نهایی اپل از ورود به حوزه‌ی خودروهای هوشمند مشخص نیست؛ اما حداقل مدیرعامل این کمپانی فعالیت در چنین حوزه‌ای را تایید کرده است. تیم کوک به بلومبرگ گفته که صنعت خودروسازی به خلاء نوآوری رسیده و از این‌رو خودروهای هوشمند تنها یکی از سه مفهوم جدیدی است که می‌تواند این صنعت را از سکون درآورد. دو مفهوم دیگر شامل اشتراک‌گذاری خودروها و همچنین خودروهای الکتریکی است.