جذب سرمایه از طریق عرضه اولیه پول رمزنگاری شده در چین ممنوع شد

تا قبل از آنکه استفاده از بلاک‌چین پرطرفدار باشد، استارتاپ‌ها و کمپانی‌های نوپا روش‌های روشن و مشخصی برای جذب سرمایه داشتند که نظارت دولتی روی آن‌ها نیز ممکن بود، اما پس از آنکه پول رمزنگاری شده یا بیت‌کوین پا به عرصه‌ی وجود گذاشت، روش‌های جدیدتری برای جذب سرمایه ایجاد شد. ایکو یا ICO که کوتاه شده‌ی عبارت Initial Coin Offering است، روش جدید، اما پرطرفداری است که با استفاده از آن می‌توان برای استارتاپ‌ها و سرویس‌های جدید اقدام به جذب سرمایه‌گذاری کرد. با استفاده از ایکو، یک کمپانی می‌تواند با انتشار تعداد مشخصی پول رمزنگاری شده و فروش آن‌ها با ارزش مشخص شده‌ای، با استفاده از فناوری بلاک‌چین به جذب سرمایه بپردازد. برای مثال یک استارتاپ در نظر دارد تا سرمایه‌ای ۱۰۰ میلیون دلاری را جذب کند. یکی از روش‌های موجود راه‌انداختن یک ایکو است که برای مثال ارزش هر سکه در آن ۵ دلار باشد. این استارتاپ می‌تواند با فروش ۲۰ میلیون سکه به هدف خود دست یابد. خریداران سکه‌های این استارتاپ نیز در صورت موفقیت آن سود خواهند کرد، چراکه ارزش سکه‌ها افزایش خواهد یافت. در واقع می‌توان ایکو یا عرضه‌ی اولیه سکه را چیزی شبیه به عرضه‌ی اولیه سهام خواند، با این تفاوت که هویت کاربران در ایکو مشخص نیست.

همانطور که اشاره کردیم، این روش از جذب سرمایه در کشور‌هایی نظیر آمریکا بسیار پرطرفدار شده، بطوریکه بسیاری از چهره‌های معروف و ورزشکاران آمریکایی نیز برای جذب سرمایه از این روش اقدام کرده‌‌اند. پس از آنکه حجم جذب سرمایه‌گذاری به این روش در کشور چین نیز افزایش یافت، حال دولت چین انجام ایکو را به‌صورت کامل غیرقانونی اعلام کرده است.

بانک مرکزی چین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که ایکو عامل اختلال در سیستم بانکی کشور چین است. براساس مواردی که در بیانیه‌ی بانک مرکزی چین به آن‌ها اشاره شده، امکان سواستفاده از ایکو وجود دارد، چراکه می‌توان این روش را به فروش سهام و جذب سرمایه به‌صورت غیرقانونی تشبیه کرد. با استفاده از این روش می‌توان به راحتی اقدام به پولشویی و اختلال مالی کرد.

هرچند پول‌های رمزنگاری شده نظیر بیت‌کوین برای جایگزین شدن با پول‌های مرسوم مورد استفاده ایجاد شده‌اند، اما پول‌های ایجاد شده برای ایکو تنها برای جذب سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

براساس اطلاعات ارائه شده، پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۱۷ میلادی شاهد عرضه‌ی ایکو به حجم ۱.۶ میلیارد دلار باشیم که بیش از ۶۵ ایکو از این مجموع در کشور چین انجام خواهد شد. برآوردهای انجام شده نشان از این دارد که حجم این ۶۵ ایکو بیش از ۳۹۸ میلیون دلار باشد.

به نظر می‌رسد در آینده‌ی نزدیک شاهد ممنوعیت ایکو در کشور آمریکا نیز خواهیم بود. چندی پیش کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده‌ی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای هشدار داد که ایکو به نوعی دور زدن قانون این کشور است.