جراحی دندان انسان به وسیله یک ربات در چین انجام شد

مراجعه به مطب دندان‌پزشک برای بسیاری از افراد تجربه ترسناکی است هرچند برای فرد شجاعی که قرار بوده زیر تیغ جراحی یک ربات دندان‌پزشک برود، ترس معنایی ندارد. به‌تازگی جراحی دندان انسان به وسیله یک ربات در چین انجام شده که نتیجه قابل قبولی به همراه داشته است.

کشور چین در سرزمین پهناور خود با کمبود دندان‌پزشک متخصص و واجد شرایط مواجه است و ربات‌های جراح می‌توانند راه حل خوبی برای این مشکل باشند. ماشین آلات این ربات توسط دانشگاه‌ Beihang و دانشگاه علوم پزشکی ارتش چهارم چین توسعه یافته است. در این عمل جراحی که توسط یه ربات دندان‌پزشک به انجام رسید، ایمپلنت یک جفت دندان در دهان بیمار با موفقیت صورت گرفت. جراحی دندان این بیمار در شهر Shaanxi چین انجام شده و یک ساعت به طول انجامید. مطابق گزارشات منابع محلی، هیچ دخالتی از طرف انسان در این عمل جراحی انجام نشده است.

این روش، شامل ایجاد دو دندان مصنوعی قابل ایمپلنت به روش چاپ سه بعدی است. پس از این‌که یک جفت دندان به چاپ رسید، ربات دندان‌پزشک نیز ایمپلنت این دو دندان را در دهان بیمار با مقدار خطای 0.2 تا 0.3 میلی‌متر به انجام رساند. این مقدار خطا در عمل‌های جراحی که توسط انسان انجام می‌شود مورد قبول است؛ بدین ترتیب این ربات توانسته کار خود را به خوبی انجام دهد.

ربات دندان‌پزشک منافعی برای عمل‌های جراحی به همراه خواهد داشت. اولین مزیت این ربات‌ها این بوده که آزادی عمل و مانور پذیری بهتری در فضای کوچک دهان بیمار دارند. انسان‌ دید کم‌تری در این فضای کوچک دارد و این به نوبه خود کار را سخت می‌کند. با آن‌که ربات یک عمل جراحی واقعی را انجام داده اما این انسا‌ن‌ها هستند که ابتدا باید این روش کاری را تعیین و تنظیم کنند.

این اعمال شامل قرار دادن سخت‌افزارها در کنار بیمار است. سپس باید ربات را تنظیم کرد که در وضعیت درستی قرار گرفته باشد. بعد از این‌که همه چیز سر جای خود قرار داشت ربات شروع به ایجاد حفره‌های کوچک برای عمل ایمپلنت خواهد کرد.