حقیقت تلخ خودروی فرمول یک رنو در نمایشگاه تهران

با تبلیغات فراوان و البته به منظور جلب نظر بازدیدکنندگان، خودروی فرمول یک رنو به نمایشگاه خودروی تهران ۹۶ رسیده است. این محصول، نه‌تنها رنگ‌آمیزی مدل ۲۰۱۷ دارد، بلکه در محل مخصوص به خود با عبارت درشت R.S۱۷ روی زمین، خودنمایی می‌کند. حتی کد RS۱۷ هم، روی دماغه‌ی خودرو نوشته شده، اما واقعیت چیز دیگری است و این مدل، مربوط به رقابت‌های سال گذشته است. از طرح بادگیرهای جلو، باله‌ی عقب و خصوصا نمای پشت خودرو، می‌توان یقین داشت که خودروی فرمول یک حاضر در نمایشگاه تهران، R.S17 نیست و R.S16 است.

Renault F1 RS 16

مسئول این دروغگویی به سیل جمعیت حاضر در نمایشگاه و غرفه‌ی نگین خودرو مشخص نیست، اما این حرکت، مسلما به عمد و با ساده‌انگاری دانش بازدیدکنندگان انجام شده است، چراکه رنگ‌آمیزی این خودرو و حتی اسپانسرهای روی بدنه، مربوط به مدل ۲۰۱۷ هستند. از سویی دیگر، امیدوار بودیم با توجه به برگزاری مسابقات فرمول یک ابوظبی در شب گذشته، نمونه‌ی واقعی خودروی رنو R.S۱۷ با حضور یکی از رانندگان یا اعضای تیم موتوراسپرت رنو همراه شود، اما حتی خودروی مذکور، به صورت ماکت و بدون پیشرانه هم، در نمایشگاه تهران دیده نمی‌شود و R.S۱۶ به نام R.S۱۷، در معرض دید قرار گرفته است.

Renault F1 RS 16

درحالیکه مسابقات جهانی فرمول یک، امروزه در کشورهای آذربایجان، امارات، ترکیه و حتی بحرین انجام می‌شود، ایران همچنان از نعمت میزبانی رویدادهای موتوراسپرت، محروم است. فقدان زیرساخت‌ها و مدیریت لازم برای رقابت‌های جهانی اتومبیل‌رانی، علاقه‌مندان سرعت در کشور را، تشنه‌ی دیدار از خودروهای مدرن مخصوص پیست، خصوصا در کلاس فرمول نگه‌داشته است. حضور خودروی فرمول یک رنو در نمایشگاه تهران و سیل بازدیدکنندگان از آن، نشان داد که طرفداران موتوراسپرت در ایران، فراتر از انتظار هستند.