دوربین پاناسونیک GH5S معرفی شد؛ هیولای دنیای فیلمبرداری

اگر با دنیای عکاسی و محصولات آن آشنا باشید، قطعا پاناسونیک GH5 را به خوبی می‌شناسید. این دوربین امکانات پیشرفته‌ی فیلمبرداری را در حالی با قیمت ۲۰۰۰ هزار دلار در اختیار خریداران قرار می‌دهد که دوربین‌هایی تا دو برابر گران‌تر نیز از بسیاری امکانات پیشرفته‌ی پرچمدار فیلمبرداری پاناسونیک بی‌بهره هستند. پاناسونیک سال گذشته دوربین GH5 را به عنوان جایگزین مدل بسیار محبوب GH4 معرفی کرد. اما اکنون و تنها پس از یک سال نمونه‌ی بهبود‌یافته‌ی آن با نام GH5S معرفی شد. 

پاناسونیک Panasonic GH5s پاناسونیک GH5S را می‌توان نمونه‌ی منحصر فیلمبرداری دانست؛ این در حالی است که GH5 با وجود قابلیت‌های متعدد در بخش عکاسی، به خودی خود دوربینی ایده‌آل برای فیلمبرداران به شمار می‌آمد. اما نسخه‌ی جدید پرچمدار دوربین‌های عکاسی پاناسونیک، به طور خاص برای عملکرد بهتر در شرایط نوری ضعیف توسعه یافته است. 

پاناسونیک اولین شرکتی نیست که قابلیت‌های پیشرفته‌ی فیلمبرداری را در دوربین‌های خود به کار برده است. اما سری GH این شرکت، به طور مداوم توانایی خود در دوربینی مختص امور فیلمبرداری را با تجهیز به قابلیت‌های متنوع، طی سال‌های گذشته افزایش داده است و نام بزرگی برای خود دست‌و‌پا کرده است. GH5S پا را فراتر گذاشته و با کاهش رزولوشن سنسور، خود را محصولی مختص فیلمبرداری معرفی کرده تا دوربینی هیبریدی برای عکاسی و فیلمبرداری حرفه‌ای. 

قابلیت‌های کلیدی

 • سنسور چندجانبه با طراحی Dual Gain
 • ۱۰.۲ میلیون پیکسل قابل استفاده از سنسور ۱۲.۵ مگاپیکسلی
 • فیلمبرداری DCI یا UHD 4K تا نرخ حداکثر ۶۰ فریم بر ثانیه
 • ضبط ۱۰ بیت 4:2:2 داخلی تا حداکثر نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه
 • ضبط ۸ بیت 4:2:0 داخلی تا ۶۰ فریم بر ثانیه یا ۱۰ بیت 4:2:2 از طریق خروجی HDMI
 • فیلمبرداری صحنه آهسته 1080P با نرخ حداکثر ۲۴۰ فریم بر ثانیه
 • حالیت Hybrid Log Gamma
 • ایزو ۱۶۰ تا ۵۱٬۲۰۰ (قابل افزایش ۲۰۴٬۸۰۰- ۸۰)
 • قابلیت سیستم فوکوس برای عملکرد تا 5EV- (با لنز‌های F2.0)
 • منظره‌یابت اولد ۳.۶۸ میلیون نقطه (۱۲۸۰ در ۹۶۰ پیکسل) با بزرگنمایی ۰.۷۶ برابری
 • ال‌سی‌دی کاملا چرخان ۱.۶۲ میلیون نقطه‌ای 
 • تصویربرداری با فرمت خام ۱۴ بیت
 • عکاسی پیاپی ۱۱ فریم بر ثانیه (۷ فریم بر ثانیه با فوکوس خودکار)
 • USB 3.1 نوع C

تفاوت با GH5

 • سنسور ۱۰.۲ مگاپیکسل در مقایسه با نمونه‌ی ۲۰.۲ مگاپیکسلی چهارسوم
 • طراحی Dual Gain با دو مدار جذب داده‌های سنسور
 • سنسور ثابت (بدون لرزشگیر داخلی) برای استفاده در سیستم‌های لرزشگیر حرفه‌ای سینمایی
 • حالت فیلمبرداری DCI 4K با نرخ ۵۹.۹، ۵۰، ۲۹.۹۷ و ۲۵ فریم بر ثانیه (در مقابل ۲۳.۹۸ یا ۲۴ فریم بر ثانیه GH5)
 • حالت ۱۰۸۰
 • عملکرد سیستم فوکوس خودکار در شرایط نوری بسیار تاریک 5EV- (در برای 4EV-)
 • فعال بودن فرمت خام ۱۴ بیت
 • فعال بودن حالت VLog-L (بدون نیاز به نصب مانند GH5)
 • تایم‌کد ورودی/خروجی
 • فعال بودن پروفایل‌های V-LogL و Like709 در عکاسی
 • سوکت ورودی میکروفن با امکان تنظیم گزینه‌های سطح ورودی و Phantom Power
 • نمایشگر اصلاح‌شده‌ی LUT هنگام نمایش بازپخش مشابه با زمان ضبط محتوا
 • منظره‌یاب با حالت ۱۲۰ فریم بر ثانیه

در بقیه‌ی بخش‌ها مانند کدک‌های مختلف فیلمبرداری، ابزارهای کمکی فیلمبرداری اعم از شکل موج، پیش‌نمایش در حالت آنامورفیک و خطوط گورخر،  GH5S امکانات مشابهی با برادر خود دارد. 

یکی از مشکلات موجود برای دوربین‌های سری GH عدم توانایی کارت‌های حافظه برای ضبط فایل‌های ویدیویی حجیم آن‌ها است. پاناسونیک به تازگی اعلام کرده است تنها از کارت‌های حافظه‌ی V60 یا V90 این شرکت یا برند‌های با سابقه‌ی تولید حافظه‌های جانبی استفاده کنند. زیرا در مواردی کارت‌های حافظه‌ی جانبی V60 برخی برند‌ها نیز در ضبط کلیپ‌های ویدیویی با نرخ بالای اطلاعات دوربین‌های GH5 و GH5S دچار مشکل می‌شدند.

پاناسونیک Panasonic GH5s

سنسور چند جانبه

سنسور جدید پاناسونیک امکان فیلمبرداری بومی در کلیپ‌های با رزولوشن 4K در انواع DCI یا UHD را می‌دهد. این موضوع بدین معنی است که هر پیکسل سنسور، یک پیکسل ویدیو را تشکیل می‌دهد و خبری از آپ‌اسکیل یا داون‌اسکیل نیست. سنسور GH5S همانند نمونه‌ی به کار رفته در GH1 و GH2 افزایش اندازده را تجربه کرده است تا توانایی ضبط محتوا در نسبت‌های مختلف و با استفاده از تمام مساحت سنسور را داشته باشد. 

سنسور پاناسونیک gh5s

این موضوع در کنار افزایش کیفیت تصویر، به معنای زاویه‌ی دید وسیع‌تر GH5s نسبت به نمونه‌ی پیشین خود است. 

Dual Gain

سنسور جدید GH5S هم‌چنین قابلیت ویژه‌ای دارد که پاناسونیک آن را Dual Native Iso می‌نامد. در این حالت دو مدار جداگانه اطلاعات سنسور را دریافت کرده و به تجزیه و تحلیل آن می‌پردازند. یکی از مدارها اقدام به حداکثر کردن گستره‌ی دینامیکی در حساسیت‌های پایین می‌کند و دیگری نیز کاهش نویز را به قیمت از بین رفتن گستره‌ی دینامیکی برعهده می‌گیرد. پاناسونیک GH5S به کاربران اجازه می‌دهد در کنار حالت خودکار، هر یک از این حالت‌ها را برای دوربین انتخاب کنند. امکان تغییر رفتار الگوریتم پردازشی در پرچمدار جدید پاناسونیک، یکی از جذاب‌ترین قابلیت‌های آن است که پیش از این در محصولات اندکی وجود داشت. سری ۱ نیکون اولین دوربینی بود که برای افزایش قابلیت خود در ایزو‌های بالا به این فناوری روی آورده بود. البته دوربین نیکون امکان انتخاب هر یک از حالت‌ها را در اختیار کاربران قرار نمی‌داد و تنها به صورت خودکار و با توجه به شرایط، گزینه‌ی بهتر را انتخاب می‌کرد.

پیکسل‌های کمتر

پاناسونیک تمرکز زیادی برای افزایش قابلیت‌های GH5S در شرایط نوری اندک به کار گرفته است و راه‌حل اصلی این شرکت استفاده از سنسوری با رزولوشن کمتر و پیکسل‌های بزرگ‌تر است.

به طور کلی استفاده از پیکسل‌های بزرگ‌تر برتری قابل توجهی نسبت به پیکسل‌های کوچک‌تر ندارد. در حالی که پیکسل‌های بزرگ‌تر اکنون به میزان بیشتری از نور دسترسی دارند که به معنای نویز کمتر در حالت نمایش ۱:۱ هستند، اما زمانی که تصویر خود را به مقیاس متداول می‌رسانید، نویز و گستره‌ی دینامیکی تفاوت اندکی نسبت به نمونه‌‌ی مجهز با پیکسل‌های کمتر دارند. این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که نمونه‌برداری در رزولوشن بالا و در ادامه دان‌اسکیل کردن آن‌ها می‌‌تواند برخی جزئیات فرکانس بالا را که در وهله‌ی اول ثبت کرده‌اتس را نیز حفظ کند.

پاناسونیک Panasonic GH5s

بسیاری از دوربین‌ها در حال حاضر برای جلوگیری از فشار زیاد و افزایش دما روی سنسور و پردازنده‌ی خود، بخشی از سنسور را برای ضبط ویدیوها (رزولوشن کمتر ویدیو نسبت به تصاویر) کراپ می‌زنند. این در حالی است که پاناسونیک با تمرکز بر فیلمبرداری، دیگر نیازی به برقراری تعادل بین این دو بخش را ندارد و اکنون از تمام سنسور برای ضبط ویدیو با اندازه‌ی پیکسل بومی بهره می‌برد. 

این موضوع در نهایت منجر به خواندن سریع‌تر اطلاعات شده است. هم‌چنین پدیده‌ی رولینگ شاتر در GH5S به دلیل تعداد کمتر پیکسل‌ها نسبت به GH5 بهبود یافته است.

استفاده از سنسور با تعداد کمتر پیکسل به GH5S امکان بهره بردن از فیلتر آنتی‌آلایزینگ را فراهم کرده است تا پدیده‌ی مویر (moire) از بین برود. 

عدم تجهیز به لرزشگیر

پاناسونیک Panasonic GH5s

شاید در وهله‌ی اول حذف لرزشگیر دوربین امری عجیب به نظر برسد اما در صورتی که با دوربین‌های حرفه‌ای فیلمبرداری کار کرده باشید، علت این حرکت پاناسونیک را به خوبی درک خواهید کرد. در سیستم‌های لرزشگیر، سنسور با چندین مکانیزم الکترومغناطیسی در جهات مختلف حرکت می‌کند. حتی هنگام غیرفعال کردن این قابلیت نیز سنسور در جای خود قفل نمی‌شود و تنها این عملگر‌های الکترومغناطیسی اقدام به حذف لرزش‌های نمی‌کنند. در این حالت هنگام استفاده از پایه و ریل‌های حرفه‌ای فیلمبرداری، امکان لرزش بیهوده‌ی سنسور فارغ از حرکت بدنه‌ی دوربین، فراهم می‌شود که برای کاربران حرفه‌ای ناخوشایند است.

حالت‌ و ابزار‌های فیلمبرداری

پاناسونیک GH5S در بخش حالت‌های فیلمبرداری، شما را با لیست بلند‌بالایی مواجه می‌کند که پیش از این در هیچ یک از دوربین‌های عکاسی مشاهده نکرده‌اید. این دوربین تنها در رزولوشن 4K و UHD بیش از ۳۰ ترکیب نرخ فریم و بیت‌ریت مختلف (نرخ ۲۴ فریم بر ثانیه و بیت‌ریت ۱۰۰ مگابیت‌بر‌ثانیه تا نرخ ۶۰ فریم‌بر‌ثانیه و بیت‌ریت ۴۰۰ مگابیت‌بر‌ثانیه) را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در رزولوشن Full HD نیز ۱۵ حالت مختلف در دسترس کاربران قرار دارد. 

امکان ضبط همزمان داخلی و ارایه‌ی خروجی 4:2:2 ۱۰ بیت تا نرخ حداکثر ۳۰ فریم بر ثانیه نیز یکی دیگر از قابلیت‌های جذاب GH5S است. در نرخ‌های ۵۰ و ۶۰ فریم بر ثانیه تنها امکان ضبط داخلی 4:2:0 ۸ بیت یا 4:2:2 ۱۰ بیت خارجی از طریق کابل HDMI در دسترس است.

پاناسونیک Panasonic GH5s

حالت‌های VlogL و Hybrid Log Gamma نیز به طور پیش‌فرض در GH5S فعال هستند تا در کنار ضبط جذاب‌تر رنگ‌ها، گستره‌ی دینامیکی بیشتری را ضبط کنند. برای کاربرانی که قصد بازسازی مجدد رنگ‌ها را ندارند، حالت Hybrid Log Gamma  گزینه‌ی بسیار جذابی است که توسط تلویزیون‌های جدید HDR نیز قابلیت بازپخش آن موجود است.

ابزار‌های کمکی فیلمبرداری اعم از نمایش شکل موج‌ها برای تنظیم میزان روشنایی و اکسپوژر تصویر (پیش از این تنها در دوربین‌های حرفه‌ای فیلمبرداری وجود داشت)، نمایش صحت فوکوس، خطوط گورخر و فوکوس آهسته و سینمایی، نیز برای کمک به ضبط ویدیو‌هایی حرفه‌ای در دسترس هستند.

بدنه‌ی مقاوم در برابر شرایط محیطی، تجهیز به دو درگاه کارت SD، وای‌فای و بلوتوث از دیگر قابلیت‌های پرچمدار پاناسونیک است. دوربین GH5S با قیمت ۲٬۴۹۹ دلار برای بدنه (در برابر ۲۰۰۰ دلار GH5) از ماه آینده به فروش خواهد رسید.

با عرضه‌ی GH5S، ضلع سوم مثلث دوربین‌های پرچمدار پاناسونیک کامل شد؛ دوربین G9 برای عکاسان، GH5s برای فیلمبرداران حرفه‌ای و GH5 برای کاربرانی که هر دو را به شکلی حرفه‌ای دنبال می‌کنند.

نظر شما در رابطه با جدید‌ترین محصول پاناسونیک چیست؟

 لوگو CES

  
پوشش اختصاصی زومیت از

نمایشگاه CES 2018

یکی از مهم‌ترین رویداد‌های فناوری جهان