ساخت یک جلیقه ضد گلوله‌ که مقاومتی بیش‌تر از الماس از خود نشان می‌دهد!

گرافین را باید یکی از جالب‌ترین موادی دانست که در علم مدرن کاربردهای فراوانی دارد. گرافین در اصل صفحه‌ای نازک از اتم‌های کربن بوده که ضخامتی کمتر از یک برگ کاغذ دارد ولی از ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای بهره می‌برد. محققان در حال انجام بررسی‌های بیشتر بر روی گرافین هستند تا به کاربردهای بیشتری از آن دست پیدا کنند. دانشمندان به‌تازگی موفق به ساخت ماده گرافینی ضد گلوله‌ای شده‌اند که در برابر اجسام سریع همانند گلوله، مقاومتی بیش از الماس از خود نشان می‌دهد.

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاهی در نیوریوک موفق به ساخت یک جلیقه ضد گلوله‌ با استفاده از گرافین شده‌ است. نتیجه کار لباسی بوده که در برابر ضربات اجسام سریع، مقاومتی بیشتر از الماس دارد.

برای تولید این لباس ضد گلوله، ورق‌های گرافین بر روی یکدیگر قرار داده شدند و سپس توسط کامپیوتر شبیه‌سازی مربوط به ضربه برای دو ورق گرافین انجام شد. این دو ورق، ساختار لانه زنبوری داشتند. برای بررسی این تئوری از نیروی اتمی وارد شده بر گرافین رشد یافته بر روی صفحات کاربید سیلیکون استفاده شد.

این ماده Diamene نام داشته که ضخامتی کمتر از فویل آلومینیومی دارد. این ماده قادر به جذب سریع ضربه بوده که برای جلوگیری از گلوله کاملا مناسب است. محققان پی بردند که برای این انتقال نیرو نباید بیش از دو ورق گرافین استفاده کرد و حتی با یک ورق گرافین نیز می‌‎توان به چنین نتایجی دست یافت.

پروفسور Elisa Riedo که رهبری این تیم تحقیقاتی را برعهده داشته، در رابطه با این پژوهش می‌گوید:

ماده ساخته شده را باید نازک‌ترین ورقی دانست که مقاومتی همچون الماس دارد.

یکی دیگر از اعضای تیم به این نکته اشاره می‌کند که:

تکنیک‌های جدید ما، به ما اجازه می‌دهد که از گرافین به شکلی که علاقه داریم، استفاده کنیم و از خواص آن در شرایط مخصوصی بهره ببریم.