سامسونگ تولید رم‌های GDDR6 را برای استفاده در نسل بعدی کارت‌های گرافیک آغاز کرده است

کمپانی سامسونگ اعلام کرد که تولید انبوه اولین رم‌های گرافیکی دابل‌ریت نسل ۶ یا همان GDDR6 را آغاز کرده است. این رم‌های ۱۶ گیگابیتی اولین نمونه این نسل محسوب می‌شوند که توسط سامسونگ تولید می‌شوند و قرار است در نسل بعدی کارت‌های گرافیک و هم‌چنین سیستم‌های خودرو،  شبکه‌ و البته سیستم‌های هوش مصنوعی مورد استفاده قرار گیرند.

بهتر است بدانیم که محقق شدن چنین امری از پیش تعیین شده بود. ماه گذشته سامسونگ تولید انبوه رم‌های ۸ گیگابیتی DDR4 را آغاز کرده بود. درست در همان زمان سامسونگ تایید کرد نسل بعدی رم‌های گرافیکی که ۱۶ گیگابیتی و از GDDR6 بوده، به زودی از راه می‌رسند. این چیپ‌ها طی پروسه ۱۰ نانومتری پیشرفته سامسونگ تولید شده و تراکم ۱۶ گیگابیتی آن دو برابر مقدار انباشت چیپ‌های ۸ گیگابیتی GDDR5 نسل قبلی است که با فناوری ۲۰ نانومتری تولید شده بودند.

هر پین در این چیپ جدید سرعتی بالغ بر ۱۸ گیگابیت بر ثانیه را فراهم می‌کند. انتقال داده‌ها در این چیپ با نرخ ۷۲ گیگابایت بر ثانیه صورت می‌گیرد که افزایش دو برابری را در مقایسه با نسل قبلی نشان می‌دهد. این رم‌های GDDR6 به لطف طراحی مدار پیشرفته که به نوبه خود باعث بهره‌وری در مصرف انرژی می‌شود، بسیار کم‌مصرف نیز هستند. با وجود ولتاژ ۱.۳۵ ولتی در این مدار، مصرف انرژی حدود ۳۵ درصد نسبت به نسل قبل کاهش یافته است.

به لطف تولید نسل جدید این رم‌های گرافیکی، سامسونگ توانسته بهره‌وری تولید خود را در مقایسه با رم‌های ۸ گیگابیتی نسل پیشین به میزان ۲۰ درصد افزایش دهد. سامسونگ اعلام کرده که تولید فوری رم‌های GDDR6 نقشی حیاتی در عرضه زودهنگام نسل بعدی کارت‌های گرافیک و سیستم‌های این‌چنینی خواهد داشت. این چیپ‌ها به طور گسترده در عرصه‌های در حال رشد مانند پردازش ۸K اولترا اچ‌دی، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و کاربردهای هوش مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرند.