سینمای سه‌بعدی بدون نیاز به عینک

محققان MIT موفق به ابداع راهکاری شده‌اند که مشاهده محتویات ویدئویی سه‌بعدی را در سالن‌های سینمایی و البته بدون استفاده از عینک مخصوص امکان‌پذیر می‌کند.

به گزارش وب‌سایت Techcrunch، تماشای فیلم‌های سه‌بعدی در سالن‌های سینمایی محدودیت‌های مختلفی از جمله نیاز به استفاده از عینک‌های ویژه را به همراه خواهد داشت. از همین رو محققان MIT تکنولوژی جدیدی را برای استفاده از صفحات نمایش سه‌بعدی بدون نیاز به عینک‌های مخصوص طراحی کرده‌اند. تکنولوژی که در حال حاضر در قالب نسخه اولیه در مرحله آزمایش قراردارد و تجربه‌ای متفاوت را پیش روی مشتاقان قرار خواهد داد.

درحال حاضر امکان استفاده از سیستم‌های سه‌بعدی بدون نیاز به عینک در قالب تجربه‌ای که Nintendo 3DS برای کاربر فراهم آورده وجود دارد اما تکنولوژی‌های اینچنینی تنها برای استفاده یک کاربر و آن‌هم در شرایطی که شخص در زوایه‌ای خاص مقابل نمایشگر قرارگرفته قابل بهره‌برداری خواهد بود. این شرایط به محیط سالن‌های سینمایی مجهز به صدها صندلی و در قالب حضور تماشاچیانی با زاویه دید متفاوت قابل تعمیم نیست.

آزمایشگاه هوش مصنوعی و علوم رایانه MIT (CSAIL) موفق شده نسخه اولیه این محصول که Cinema 3D نام گرفته را به مرحله بهره‌برداری برساند. این محصول از ترکیب‌های پیچیده‌ای از لنزها و آینه‌ها برای ایجاد موانع بصری استفاده می‌کند تا پوشش مناسب در سینماها، بسته به موقعیت صندلی‌ افراد فراهم شود. محققان معتقدند این تکنولوژی از آنجایی در سالن‌های سینمایی قابل استفاده خواهد بود که برخلاف شرایط منازل، موقعیت تماشاگران کاملا مشخص بوده، صندلی‌ها ثابت هستند و زاویه دید افراد تغییر چندانی نخواهد کرد.

تلاش‌های مشابهی که تاکنون در این زمینه انجام شده، در نهایت به از دست رفتن رزولوشن تصویر برای جبران پوشش زاویه دید مناسب منجر شده است. این در حالی است که یکی از مزایای Cinema 3D حفظ رزولوشن ویدئو و ارائه تصویری کاملا شفاف برای تمامی بینندگان است. در حال حاضر نسخه اولیه این محصول در ابعاد یک کاغذ نامه در مرحله آزمایش قرار دارد. نسخه‌ای که به 50 آینه و لنز مستقل نیاز دارد اما امکان پیاده‌سازی طرح یادشده را به اثبات رسانده است.