فرار مالیاتی اپل با انتقال ۲۵۰ میلیارد دلار پول نقد به جزیره‌ای در کانال مانش

اطلاعات موجود در اسناد جدید فاش شده موسوم به Paradise Papers نشان از این دارد که اپل مکان جدیدی را برای گریز از قوانین مالیاتی سخت‌گیرانه‌ی اتحادیه‌ی اروپا پیدا کرده است. اطلاعات ارائه شده نشان از این دارد که این کمپانی ۲۵۰ میلیارد دلار پول نقد خود را که حاصل فروش محصولاتی نظیر آیفون و سرویس‌هایش است به جزیره‌ای با عنوان جرزی که در کانال مانش قرار دارد، انتقال داده است. اپل پس از تحت فشار قرارگرفتن دولت ایرلند برای تغییر قوانین مالیاتیش تصمیم گرفته تا در سیاست‌های تجدید نظر کرده و مکان نگهداری از سرمایه‌ی نقدی خود را تغییر دهد. در سال ۲۰۱۴ میلادی، اتحادیه اروپا با آغاز سلسله تحقیقاتی به این نتیجه رسید که اپل با استفاده از قوانین مالیاتی ایرلند، از پرداخت مالیات شانه خالی می‌کند.

پس از افشای سند Paradise Papers، به نظر می‌رسد اتحادیه‌ی اروپا در پی آن است تا تحقیقات جدیدی را در اربطه با نرخ مالیات دریافتی آغاز کرده و سیاست‌های کاپرتینویی‌ها در رابطه با حضور این کمپانی در جزیره‌ی جرزی را مورد سوال قرار دهند. مارگرت وستگیر، مدیر ارشد قوانین آنتی‌تراست اتحادیه‌ی اروپا در این خصوص چنینی اظهار نظر کرده است:

ما علاقمندیم تا اطلاعات جدیدی را در رابطه با اینکه اپل هم اکنون چه استراتژی مالیاتی را در پیش گرفته به دست بیاوریم. ما از اپل خواسته‌ایم تا اطلاعات جدیدی را در این رابطه ارائه کند تا بدانیم آیا سیاست‌های اپل همسو با قوانین اتحادیه‌ی اروپا است یا خیر؟

اپل روز دوشنبه در پاسخ به سوالات و ابهامات ایجاد شده، بیانیه‌ای را منتشر کرده است:

تغییرات اعمال شده توسط اپل در ساختار کمپانی که در سال ۲۰۱۵ اتفاق افتاده در راستای حفظ روش پرداخت مالیات به دولت ایالات متحده بوده و از این‌ور این تغییرات به منظور کاهش مالیات پرداختی توسط این کمپانی در سایر نقاط جهان طراحی نشده است.

اپل تاکید کرده به هیچ عنوان هیچگونه عملیات و سرمایه‌گذاری از کشور ایرلند خارج نشده است. اپل اعلام کرده که سالانه بیش از میلیاردها دلار در قالب مالیات به دولت ایالات متحده‌ی آمریکا با نرخ مالیات ۳۵ درصد پرداخت می‌کند.

براساس آخرین گزارش مالیاتی اپل این کمپانی بیش از ۲۷۸.۹ میلیارد دلار پول نقدر در اختیار دارد که بیش از ۹۴ درصد از آن که نزدیک به ۲۵۲.۳ میلیارد دلار است در خارج از خاک آمریکا نگهداری می‌شود. اپل بیش از ۶۳ درصد درآمد خود را از فروش انجام شده خارج از بازار آمریکا به دست می‌آورد.

اپل اعلام کرده که هم اکنون زمان کاهش نرخ مالیات آمریکا است، چراکه دولتمردان کنونی آمریکا وعده داده بودند که به منظور افزایش سرمایه‌گذاری در آمریکا تسهیلاتی را برای کمپانی‌ها در نظر بگیرند که شامل کاهش نرخ مالیات به ۲۰ درصد بود.