لومیا تا آخر سال به پایان خط می‌رسد

وب‌سایت WinBeta مدعی شده منبعی موثق از شرکت مایکروسافت، از برنامه‌های ردموندی‌ها برای پایان دادن به حیات سری لومیا تا پایان سال جاری خبر داده است. 

به گزارش وب‌سایت دیجیتال ترندز، در حال حاضر تعداد دستگاه‌های سری لومیا مایکروسافت در بازار، آنچنان گسترده نیست. این در حالی است که گوشی‌های سری لومیا نتوانسته‌اند سهم چشمگیری را هم از بازار به خود اختصاص دهند. همین امر باعث شده توسعه‌دهندگان هم تمرکز کم‌تری روی این گوشی‌های هوشمند داشته باشند. در این راستا، سیاست‌های تخفیفی مایکروسافت و یا هدیه یک گوشی رایگان (با خرید یک گوشی توسط خریداران) هم موثر نبوده است. 

با تمام این تفاسیر، این سیاست به معنای پایان راه ویندوز 10 موبایل نخواهد بود. مایکروسافت دو به‌روزرسانی ویژه این سیستم‌عامل را برای عرضه در سال 2017 میلادی در دستورکار قرارداده تا شرکت‌های سازنده طرف ثالث را به ادامه پشتیبانی از اکوسیستم ویژه دستگاه‌های همراه خود تشویق کند. این در حالی است که شایعات مختلفی هم در خصوص احتمال عرضه گوشی‌های جدید مایکروسافت با برند سرفیس به‌گوش می‌رسد. پروژه‌ای که احتمالا در اواخر سال 2017 میلادی به مرحله اجرا خواهد رسید. 

لومیا، برند ویژه گوشی‌های هوشمند مایکروسافت برای اولین‌بار در سال 2011 میلادی معرفی شد. مشخصه ویژه محصولات این برند، رابط کاربری ساده و کاربرپسند و البته نمایش اطلاعات مربوط به نرم‌افزارهای مختلف، بدون نیاز به اجرا یا بازکردن برنامه‌ها است. لومیا اولین سال‌های حضور خود در بازار را تحت نظارت نوکیا پشت‌سر گذاشت. با وجود این، وقتی مایکروسافت بخش گوشی‌های همراه نوکیا را خریداری و تعداد زیادی از کارکنان این بخش را اخراج کرد، این برند هم دستخوش تغییرات نه‌چندان مطلوب شد. 

مایکروسافت با رونمایی از پرچمدارانی مانند لومیا 950 و 950 ایکس‌ال و تغییر برند ویندوزفون به ویندوز 10 موبایل سعی در ایجاد حیاتی تازه برای این برند داشت. با وجود این، عرضه همراه با مشکل این آپدیت‌ها، به‌روزرسانی‌های کند و نامنظم و پشتیبانی ضعیف توسعه‌دهندگان مانع از حضور قدرتمند این پلتفرم در بازار شد.