مشاهده هزاران کهکشان جدید در اولین تصویر منتشر شده از یک سوپر تلسکوپ!

تلسکوپ رادیویی MeerKAT هنوز در دست ساخت است، اما اولین تصویر خود را ثبت و منتشر کرده است: تصویری از ۱۳۰۰ کهکشان در منطقه‌ای از آسمان! برای مقایسه باید بگوییم که تا به حال بشر تنها ۷۰ کهکشان از این منطقه (که کمتر از ۰.۰۱ درصد از کل فضاست) را شناسایی کرده است.

این تلسکوپ در آفریقای جنوبی واقع شده و شامل ۶۴ دیش است که ساخت آن در چند فاز به تکمیل می‌رسد تا در مراحل ساخت آزمایشاتی انجام و مشکلات موجود مرحله به مرحله رفع شوند. فاز اول یا AR1 تنها شامل ۱۶ دیش است که به این تلسکوپ امکان تصویربرداری را می‌دهد که ۲۵ درصد از ظرفیت MeerKAT است. با این اوصاف، لازم به ذکر نیست که اگر این تلسکوپ به تکمیل برسد کاربرد بسیار گسترده‌تری خواهد داشت.

سوپر تلسکوپ MeerKAT به بخشی از آنتن کیلومتر مربعی (SKA) تبدیل خواهد شد، پروژه مولتی رادیو تلسکوپ عظیمی که در استرالیا و آفریقای جنوبی ساخته می‌شود. بر اساس کنفرانس مرتبط با ابن پروژه،‌ این اولین قدم برای نشان دادن قابلیت‌های آفریقای جنوبی برای حضور بین المللی در عرصه فضا و علوم مرتبط است.

دکتر راب آدام، مسئول پروژه SKA در آفریقای جنوبی می‌گوید:

ساخت و راه اندازی فاز اول MeerKAT و نتایج اولیه آن یک موفقیت برجسته برای آفریقای جنوبی است.

وزیر علوم و فناوری این کشور، نالدی پندور، عنوان کرد:

این تلسکوپ که از لحاظ طراحی و تولید یک ابزار کاملا بومی است که به دنیا نشان داده آفریقای جنوبی می‌تواند در سطح بین المللی در حوزه‌های تحقیق، مهندسی، فناوری و علوم رقابت کند.

شاید در نگاه اول تصویر چیز زیادی به شما نشان ندهد، اما با برش‌های زوم شد از آن اطلاعات مفیدی می‌دهد. دو کهکشان سمت راست سیا‌ه‌ چاله‌های زیادی در مرکز خود دارند. کهکشان سمت چپ با ما حدود ۲۰۰ میلیون سال نوری فاصله دارد.

iz7v1jpowzqzrolij2o4 (1)