معرفی ۵ برنامه کاربردی برای دونده‌های تازه‌کار

اگر در سال جدید میلادی یادگیری و تبدیل شدن به یک دونده حرفه‌ای را در لیست برنامه‌ها و اهداف خود قرار داده‌اید، احتمالا به کمی کمک نیاز داشته باشید.

در این مطلب بهترین برنامه‌ها برای دستیابی به رویای خود و تبدیل شدن به یک دونده واقعی را معرفی می‌کنیم. توجه داشته باشید که احتمالا شما به همه آن‌ها نیاز نخواهید داشت اما جالب است بدانید که هر یک از این برنامه‌ها دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است و ارزش آن را دارد که آن‌ها را برای یک بار هم که شده امتحان کنید، پس با ما همراه باشید.

Strava

یک برنامه مناسب برای مسابقات دو می‌تواند در پیگیری میزان پیشرفت‌تان کمک کند و شما را با جامعه دوندگان حرفه‌ای ارتباط داده و حمایت کند. همچنین میزان تنفس، ضربان قلب و بسیاری موارد دیگر را پیگیری نماید. به جرات می‌توان گفت که Strava، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای اجرای برنامه‌ها و هدف‌های‌تان در سال ۲۰۱۸ است.

ویژگی‌های Strava

رقابت پایین آن می‌تواند شما را مجاب به پیاده‌روی کند. این برنامه همچنین شما را با دوستان‌تان ارتباط می‌دهد تا بتوانید آمارهای یکدیگر را مشاهده و مقایسه کنید. این برنامه با دستگاه‌ها و خدمات مختلف مانند Fitbit ،Garmin ،Polar ،Timex، TomTom ،Suunto و غیره کار می‌کند بنابراین نیازی به نگرانی در مورد مسایل سازگاری آن نخواهید داشت.

لازم به ذکر است؛ Strava برای کاربران اندروید و آی‌او‌اس در دسترس است.

MapMyRun

یکی دیگر از برنامه‌های مفید در این زمینه MapMyRun است. این برنامه با مسیریابی به شما کمک می‌کند تا مسیرهایی را پیدا کنید که برای دوندگان مبتدی فوق‌العاده مفید است. همچنین می‌توانید این برنامه را به کفش‌های هوشمند Under Armor متصل کرده و از آن لذت ببرید. این کفش‌ها دارای تراشه‌ای هستند که با برنامه همگام‌سازی می‌شوند تا مکان خود را از طریق GPS مسیریابی کنید. همچنین برای صرفه‌جویی در مسیر و مشاهده آمار واقعی خود از جمله میزان پیاده‌روی، تعداد گام‌ها در دقیقه، ضربان قلب و بسیاری موارد دیگر می‌توانید از این کفش‌ها کمک بگیرید.

گفتنی است این برنامه برای کاربران اندروید و آی‌او‌اس در دسترس است.

My Run Plan

بسیاری از دونده‌های تازه‌کار یک نسخه از مجله جهانی دوندگان را برای یادگیری راهنمایی‌ها و ترفندها انتخاب می‌کنند، اما جالب است بدانید چشم‌پوشی از برنامه My Run Plan نیز غیرممکن است! ویژگی اصلی My Run Plan، برنامه‌های آموزشی آن است. شما یک هدف را انتخاب می‌کنید و برنامه کمک می‌کند تا از طریق برنامه‌های آموزشی و به تناسب نیازهای خود، به هدف‌تان برسید.

یکی دیگر از ویژگی‌های جالب این برنامه، قابلیت help یا کمک است؛ به این صورت که شما می‌توانید به هر یک از مربیان گواهی شده توسط USATF Runcoach ایمیلی را ارسال و آن‌ها ظرف ۲۴ ساعت پاسخ شما را خواهند داد.

لازم به ذکر است برنامه My Run Plan برای کاربران اندروید و آی‌او‌اس در دسترس است.

Runkeeper

برنامه Runkeeper نیز مانند My Run Plan، می‌تواند در ایجاد طرح آموزشی به شما کمک کند. با استفاده از Runkeeper شما می‌توانید برنامه‌های تمرینی و یا آموزشی متناسب با اهداف خود را انتخاب کنید. این بدان معنی است که اگر شما آمادگی لازم و برنامه‌ریزی جهت مسابقات دو ماراتن را ندارید، می‌توانید به جای آن یک برنامه برای تناسب اندام و ایجاد فاصله و یا اهداف استقامتی خود را دریافت کنید.

این برنامه بسیار شخصی است. ابتدا از شما یک آزمون ارزیابی تناسب اندام گرفته می‌شود و سپس هر برنامه با توجه به نتیجه آزمون و به تناسب نیازهایتان به شما ارایه می‌شود.

Runkeeper، نیز مانند سایرین برای کاربران اندروید و آی‌او‌اس در دسترس است.

MyFitnessPal

همواره به یاد داشته باشید که تغذیه بخش مهمی برای تبدیل شدن به یک دونده موفق است. بنابراین اگرچه MyFitnessPal صرفا یک برنامه برای تمرین دوندگی نیست اما می‌تواند کمک‌های شایانی به شما کند. این برنامه کمک می‌کند تا یک دفتر خاطرات غذایی دیجیتال را نزد خود نگه دارید و میزان کالری، آب، کربوهیدرات، پروتئین و چربی خود را با تجزیه و تحلیل داده‌های مواد غذایی پیگیری نمایید. شما همچنین می‌توانید تمرینات، مراحل و تعیین اهداف خود را نیز به این برنامه وارد کنید.

یکی از نکات جالب این برنامه این است که شما فقط می‌توانید بارکدهای مواد غذایی و نوشیدنی‌های بسته‌بندی شده را بارگیری کنید تا به دنبال آن اطلاعات تغذیه‌ای مواد غدایی بارگذاری شود. با کمک این ویژگی نیازی به جستجو در داخل برنامه نخواهید داشت. اگر از جمله کاربرانی هستید که کاهش وزن را در اهداف خود قرار داده‌اید، توصیه می‌کنیم برای پیگیری وعده‌های غذایی خود حتما این برنامه را دانلود و نصب کنید.

لازم به ذکر است؛ برنامه MyFitnessPal نیز برای کاربران اندروید و آی‌او‌اس در دسترس است.