همکاری اپل و TSMC برای توسعه نمایشگرهای microLED

اپل (Apple) به تازگی اولین گوشی‌هوشمند مجهز به پنل OLED خود را عرضه کرده است. با این حال طبق گزارش‌های منتشر شده، غول فناوری کوپرتینو برنامه‌‌های گسترده‌ای برای بهبود کیفیت نمایشگر محصولات خود دارد. اپل در حال کار روی فناوری پنل‌های میکرو‌ال‌ای‌دی (microLED) است که توانایی بهتری در نمایش تصاویر نسبت به انواع اولد دارند.

نمایشگر‌های microLED درحالی که مشخصه‌ و نقاط قوت اولد‌ها را به همراه دارند، توانایی ارایه‌ی روشنایی بیشتر و رنگ‌های غلیظ‌تر در کنار مصرف بهینه‌ی انرژی را دارند.

البته گزارش Digitimes در این رابطه از آینده‌ی مبهم آن خبر می‌دهد. طبق این گزارش اپل تیم تحقیق و توسعه‌ی microLED خود در تایوان را کوچک‌تر کرده و این شرکت در حال حاضر با چالش‌هایی در تولید این دسته از پنل‌ها روبرو شده است. پیش از این اخبار منتشر شده حکایت از تولید آزمایشی نمایشگر‌های microLED اپل در سال جاری خبر می‌داد. Digitimes در این خصوص گفت:

طبق گزارش‌های موجود اپل تیم تحقیق و توسعه‌ی microLED خود در لانگتَن تایوان را به دلیل برخی مشکلات در راستای انتقال گسترده‌ی چیپ‌های میکرو‌ ال‌ای‌دی‌ به سطوح رسیور، کاهش داده است. ظاهرا سرعت اندک در توسعه‌ی این تکنولوژی در کوتاه مدت یکی از موانع بزرگ شرکت‌های مطرح تولیدکننده‌‌ی پنل‌های نمایشگر و علل اصلی عدم رغبت آن‌ها به توسعه‌ی این دسته از پنل‌ها بوده و اکنون اپل را نیز وادار به تغییر استراتژی و تیم کاری خود کرده است.

اما در ادامه این نکته نیز بیان شده که احتمالا دلیل کاهش تیم تحقیق و توسعه‌ از سوی اپل، کامل شدن روند توسعه‌ی این فناوری و آماده شدن آن برای تولید است. در این صورت ادامه‌ی روند تحقیق و توسعه ی پنل‌های microLED در آمریکا و مقر اپل انجام خواهد شد. طبق برخی اخبار منتشر شده اپل هم‌اکنون در حال همکاری با TSMC برای توسعه‌ی پنل‌های سیلیکونی (وافرهای سیلیکونی) جدیدی است تا مشکلات ناشی از انتقال چیپ‌های LED را به طور کامل رفع کند. 

اپل از سال ۲۰۱۴ و با خرید LuxVue قدم در راستای توسعه‌ی تکنولوژی microLED گذاشت. با تکمیل این فناوری و همانند اولد‌ها احتمال می‌رود در وهله‌ی اول شاهد حضور microLEDها در اپل واچ باشیم و در ادامه اپل از آن‌ها در آیفون‌ها بهره بگیرد. با حجم بالای اخبار منتشر شده پیرامون مراحل نهایی تولید میکرو‌ال‌ای‌دی‌ها، احتمال می‌رود در سال آینده شاهد اولین اپل واچ مجهز به این دسته از نمایشگر‌های پیشرفته باشیم.