همکاری فولکس واگن و گوگل بر توسعه‌ کامپیوترهای کوانتومی

با همکاری فولکس واگن و گوگل، شاهد حضور سریع‌تر فناوری‌های جدید و پیشرفته‌‌‌ای مانند کامپیوتر‌های کوانتومی و هوش مصنوعی در خودروها خواهیم بود.

اما کامپیوتر‌ و محاسبات کوانتومی چیست و چه کاربردی در صنعت خودروسازی خواهد داشت؟ به طور خلاصه کامپیوتر‌های فعلی بر مبنای زبان صفر و یک گفتگو می‌‌کنند که بیت نامیده می‌شوند. اما علم محاسبات کوانتوم در اصل، بر مبنای علم مکانیک کوانتوم پایه ریزی شده است. در علم محاسبات کوانتومی، کوچکترین واحد اطلاعات، «کیوبیت» نام دارد که مخفف کوانتوم بیت می‌باشد. تنها تفاوت کیوبیت با بیت در این است که کیوبیت می‌تواند در هر لحظه، تعداد بی‌شمار مقدار مختلف را به خود اختصاص دهد. بدین ترتیب کامپیوترهای کوانتومی چندین میلیون بار قدرتمند‌ و سریع‌تر از نمونه‌های فعلی دیجیتالی خواهند بود.

کوانتوم و پیچیدگی آن

یکی از کاربرد‌های رایانش کوانتومی که گوگل و فولکس‌واگن در صدد استفاده از آن هستند، بهینه‌سازی ترافیک است. مولفه‌های بیشماری در ترافیک یک منطقه دخیل هستند و کامپیوتر‌های کوانتومی قادر به بررسی آنی الگو‌های ترافیکی خواهند بود تا با ارایه‌ی راه‌حل‌های ایده‌آل، زمان صفر و پدیده‌ی ترافیک به حداقل خود برساند. این سیستم همچنین قادر به یافتن مکان‌های پارک خالی یا ایستگاه‌های سوخت‌رسانی و شارژ خودروها خواهد بود.

فولکس واگن در نظر دارد تا از توانایی‌های رایانش کوانتومی در خودروهای الکتریکی آینده‌ی خود بهره ببرد. این شرکت همچنین در نظر دارد تا بهترین ساختار باتری خودروهای الکتریکی را هرچه‌سریع‌تر و به واسطه‌ی قدرت پردازشی بالای کامپیوترهای کوانتومی بیابد تا مسافت قابل پیمایش خودروهای الکتریکی افزایش و زمان مورد نیاز شارژ آن‌ها را تا حد ممکن کاهش دهد. 

فولکس واگن خودران و هوشمند

یکی دیگر از فناوری‌‌های نوینی که فولکس واگن و گوگل در صدد استفاده از آن در صنعت خودروسازی هستند، هوش مصنوعی است. با توسعه‌ی الگوریتم‌های یادگیری ماشین، خودروهای خودران عملکرد هوشمندتری خواهند داشت و به جای برنامه‌ریزی برای علمکردی تعریف‌شده در شرایطی خاص، یک خودروی خودران هوشمند و کوانتومی می‌توانند شرایط اطراف خود را درک کرده و بلافاصله بهترین تصمیم ممکن را اتخاذ کند.

فولکس واگن اولین خودروسازی است که به توسعه و استفاده از این فناوری‌های نوین روی آورده است. مارتین هافمن مدیر ارشد اطلاعاتی فولکس‌واگن در این خصوص گفت:

ما در فولکس‌واگن در نظر داریم تا جز اولین شرکت‌هایی باشیم که از رایانش و کامپیوترهای کوانتومی به صورت کاربردی و در صنعت خودروسازی و حمل‌و‌نقل بهره می‌بریم. به لطف همکاری با گوگل قدم بزرگی در این راستا برداشته‌ایم.