ویرگول: رایتل، اپراتوری شکست خورده!

virgool

بیش از ده روز از اجرای آزمایشی طرح ترابردپذیری می‌گذرد، هر سه اپراتور کشور که از مدت‌ها پیش تبلیغات مخفیانه خود را آغاز کرده بودند شاهد کوچ کاربران خود به دیگر اپراتورها و یا مهاجرت مشترکان جدید به سمت خود هستند. هرچند این طرح در مرحله آزمایشی قرار دارد اما تاکنون بیش از ۲ هزار درخواست برای ترابرد صورت گرفته است. رایتل سومین اپراتور کشور که از نظر تعداد مشترکان از دو اپراتور دیگر بسیار ضعیف‌تر است امید زیادی به این طرح دارد تا بتواند تعداد مشترکین خود را افزایش دهد اما بنابر دلایلی این طرح نیز نمی‌تواند مرحمی بر زخم‌های عمیق رایتل باشد.

rightel-logo2

زمانی رایتل‌ را به عنوان اولین ارایه دهنده خدمات نسل سوم تلفن همراه در ایران می‌شناختیم، با اتمام انحصار این اپراتور و ارایه خدمات نسل سه و چهار توسط دو اپراتور دیگر به یک‌باره تمام ویژگی‌های خاص این اپراتور از میان رفت و ضربه‌ای بزرگ به رشد این اپراتور وارد شد، اینکه چرا رایتل چندین سال انحصار ارایه خدمات مبتنی بر ۳G را در دست داشته سوالی است که باید از صاحبان سازمانی و سیاسی این اپراتور پرسید. پس از پایان یافتن مدت زمان انحصار، دیگر اپراتورها از جمله ایرانسل به سرعت ارایه این خدمات و سطح پوشش را گسترش دادند و طولی نکشید که چهارمین نسل ارتباطی نیز به واسطه ایرانسل پا به ایران گذاشت. در این زمان رایتل که با شعار اپراتور پیشگام پا به میدان گذاشته بود بازی را به طور کامل به حریفان واگذار کرد.

گذشته از اینکه خدمات این اپراتور به اصطلاح پیشگام دیگر هم‌چون گذشته به‌روزترین نیست، نحوه ارایه این خدمات نیز خالی از اشکال نیست، از جمله مهم‌ترین مشکلات این اپراتور می‌توان به این موارد اشاره داشت؛ محدودیت ۱۲۸ کیلوبیتی سرعت برای برخی کاربران (!)، ارایه بسته‌های اینترنتی با قیمتی بیش‌تر از سایر اپراتورها، کم‌تر بودن سرعت اینترنت نسل سه و چهار به نسبت دو اپراتور دیگر، کاربردی نبودن بسته‌های تماس و پیامک داخل شبکه به علت تعداد کم کاربران رایتلی، آنتن‌دهی ضعیف این اپراتور در جاده‌ها، مناطق روستایی و حتی حاشیه شهرها.

یکی از برگ‌های برنده این اپراتور، وابستگی به نهادهای دولتی هم‌چون سازمان تامین اجتماعی است که گاها با ارایه طرح‌هایی می‌تواند جریانی ضعیف از رونق را در این اپراتور شکست خورده، بدمد. یکی از اولین طرح‌هایی که تقریبا به طور کامل به سود رایتل به اجرا درآمد، رومینگ ملی بود. این طرح در حالی اجرا شد که اپراتور یک و دو کشور آنتن‌دهی مطلوبی را داشتند و این رایتل بود که برنده اصلی این طرح شد و بیشترین سود را از اجرای آن برد؛ اجرای رومینگ ملی به معنای حل شدن تمام مشکلات آنتن‌دهی رایتل نبود زیرا در هنگام رومینگ به اینترنت و دیگر خدمات نسل سوم دسترسی ندارید، بنابراین اپراتور پیشگام کشورمان (!) هنوز هم در مهم‌ترین رکن خدمت‌رسانی یک اپراتور یعنی در دسترس بودن و پوشش شبکه‌ای با مشکل مواجه است.

irancell-vs-hamrah-vs-rightel

در دومین روز اجرای طرح ترابردپذیری، تصمیم گرفتم تا یکی از سیم کارت‌های خود را از همراه اول به رایتل ترابرد کنم تا طعم تلخ این اپراتور پیشگام را برای اولین بار بچشم! پیش‌تر هیچگاه از سرویس‌های این اپراتور استفاده نکرده بودم و به طور کلی دیدی نسبت به خدمات ارایه شده توسط رایتل نداشتم. مطابق راهنمای ترابرد به وب‌سایت رایتل مراجعه کردم و فرم پیش ثبت نام را در کم‌تر از سه دقیقه تکمیل کردم! رایتل فرم ثبت نام ترابرد را بسیار مختصرتر از همراه اول و ایرانسل طراحی کرده بود و هر کس به راحتی می‌توانست تمام مراحل را از طریق وب‌سایت دنبال کند و برخلاف دو اپراتور دیگر نیازی به حضور فیزیکی شخص در دفاتر خدماتی نبود. اولین مشکلی که در هنگام پیش ثبت نام ترابرد با آن مواجه شدم به طراحی بد سامانه ترابرد باز می‌گشت که موجب شده بود کد امنیتی (کپچا) با مشکل مواجه شود و برای دریافت پاسخ مجبور به واردکردن چندباره کد امنیتی باشیم، هرچند این مشکل در روز چهارم اجرای آزمایشی طرح، با از دسترس خارج شدن سامانه برای چند ساعت مرتفع گردید. فرم پیش ثبت‌نام تکمیل شد و مرحله بعد منتظر ماندن برای دریافت سیم کارت بود، حدودا چهار روز بعد از ثبت نام سیم کارت به وسیله اداره پست به دستم رسید، خوشبختانه هزینه پست و سیم کارت توسط رایتل پرداخت شده بود!

پس از دریافت سیم کارت برای ثبت تایید دریافت به وب‌سایت رایتل مراجعه کردم و با تکمیل فرم تاییدیه و فشردن دکمه ارسال، پنجره‌ای به صورت پاپ آپ باز شد که درخواست کد دریافت شده توسط پیامک را می‌کرد، متاسفانه در زمان پنج دقیقه‌ای برای تایید، پیامکی از جانب رایتل برای من ارسال نشد و با بسته شدن خودکار صفحه امکان ثبت تاییدیه دریافت از دسترس خارج شد و دیگر نمی‌توانستم این اقدام را انجام دهم. با در دست داشتن سند سیم کارت دریافت شده به یکی از مراکز خدماتی مراجعه کردم، متاسفانه سواد فنی پشتیبانان در دفتر خدماتی به قدری پایین بود که اکثرا عبارت ترابردپذیری به گوششان نخورده بود و با تعجب من را نگاه می‌کردند، خوشبختانه در این مرکز شخصی پیدا شد که اندکی با این طرح آشنایی داشت اما بیان می‌کرد که سیم کارت‌های رایتل را ترابرد نمی‌کنند! به چند مرکز خدماتی دیگر مراجعه و دریافتم این مشکل همگانی است و تقریبا هیچ مرکز خدماتی دسترسی لازم برای پیگیری وضعیت ترابردها را ندارد.

با سامانه ۲۰۰ (خدمات مشترکین رایتل) تماس گرفته و درخواست پیگیری دادم، روز بعد از آن دوباره به وب‌سایت رایتل مراجعه و برای ثبت تاییدیه دریافت سیم کارت اقدام کردم، خوشبختانه کد دریافت شد و پس از ثبت باز هم در مرحله‌ای دیگر به دام انتظار افتادم، حال باید منتظر تایید رگولاتوری می‌بودم! ساعاتی بعد کد پیگری ترابرد از جانب رگولاتوری دریافت شد و در این مرحله باید منتظر غیر فعال شدن سیم کارت قبلی و فعال شدن سیم کارت جدید می‌شدم. دو روز را بدون روی دادن اتفاقی خاص منتظر ماندم تا بالاخره پیامکی از جانب رگولاتوری دریافت کردم، پورتینگ سیم کارت انجام نشد! این پیامک به منزله این بود که انتظاری یک هفته‌ای برای انجام فرآیندی ساده هم‌چون ترابرد شدن بیهوده بود و می‌بایست از ابتدا اقدام کنم، اما خوشبختانه و با مشاهده سطح خدمات رایتل عطای این ترابرد را به لقایش بخشیدم و هم‌اکنون از این موضوع خوشحالم که ترابرد موفقیت آمیز نبود، هرچند در روز بعد از دریافت این سیم‌کارت سه تماس از جانب رایتل دریافت کردم که همگی از ناموفق بودن ترابرد خبر می‌دادند!

بدون شک رایتل بیش از دو اپراتور دیگر به ترابردپذیری محتاج است، این اپراتور می‌بایست از مدت‌ها پیش که زمزمه‌های اجرای این طرح شنیده می‌شد خود را آماده می‌کرد و با قدرتی بیش‌تر در ترابردپذیری شرکت می‌کرد. هرچند اجرای این طرح در مرحله آزمایشی است اما با توجه به استقبال زیاد کاربران از این طرح نمی‌توان قصور این اپراتور برای ایجاد زیرساخت‌های مناسب جهت دریافت مشترکین جدید را نادیده گرفت. رایتل اپراتوری شکست خورده است و تقریبا هیچ دلیلی وجود ندارد که یک کاربر مایل به مهاجرت به رایتل باشد! مگر اینکه بخواهد آزمایشی مدتی این اپراتور را محک بزند، درست همان مقصودی که من به دنبال آن بودم که خوشبختانه به سرانجام نرسید.

و در آخر اینکه چرا دفاتر امور مشترکین آمادگی و آموزش لازم برای اجرای ترابرد به رایتل را ندارند و چرایی این موضوع که وب‌سایت این اپراتور پر است از مشکلات ریز و درشت، موضوعی است که باید از مدیران این اپراتور به اصطلاح پیشگام بپرسیم.