پهباد به عنوان جدیدترین قاچاقچی موادمخدر شناخته شد!

با وجود تدابیر امنیتی شدید در زندان‌ها، این مراکز امنیتی همیشه به عنوان یکی از بزرگترین بازار مصرف کننده موادمخدر به حساب می‌آیند. اینکه مواد مخدر چگونه و از طریق چه منابعی وارد زندان‌ها می‌شود خود نیاز به یک مقاله بلند بالا دارد اما امروز در این مقاله می‌خواهیم به جدیدترین روش قاچاق مواد مخدر به زندان‌ها یعنی پهباد بپردازیم.

بر اساس موثق‌ترین اخبار و اسناد منتشر شده توسط وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا در مدت پنج سال اخیر، زندانیان بیش از ده‌ها بار اقدام به قاچاق غیر‌قانونی مواد مخدر به داخل زندان‌ها نموده‌اند که تمامی آن‌ها ناموفق بوده است.

بر اساس همین اسناد، از سال 2012 تاکنون تنباکو، گوشی همراه و مواد‌مخدر بیشترین درصد خواهان را در زندان‌ها داشته و به عنوان آیتم‌های اصلی قاچاق به درون زندان‌ها شناخته می‌شوند.

در همان سال یعنی سال 2012، کنگره آمریکا با تصویب یک لایحه مجوز پرواز پهبادها را در حریم هوایی سرزمین‌های مختلف ایالات متحده آمریکا صادر نمود. این لایحه سبب شد تا مردم عادی با دریافت مدرک مورد نظر از اداره هوانوردی فدرال یا (FAA) بتوانند پهباد به پرواز درآورند. افزایش تعداد این گواهینامه‌ها باعث شد که اتفاقات عجیبی رخ دهد.

زمانی که کنگره آمریکا لایحه مربوط به پهبادها را تصویب می‌نمود به باندهای قاچاق مواد مخدر توجه نکرده بود، اما زندانیان بیشترین نفع را از این لایحه بردند و این موضوع هیچ ارتباطی با امنیت زندان‌ها ندارد.

بر اسناد منتشر شده وزارت دادگستری آمریکا، یک زندانی در ندامتگاه ویکتورویل، کالیفرنیا، در ماه مارچ سال 2015 موفق به دریافت 2 دستگاه موبایل از طریق پهباد در یک زندان فوق‌امنیتی شده بود. مقامات زندان تا  پنج ماه از وقوع این حادثه بی‌اطلاع بودند!

همچنین این اسناد فاش کردند که چگونه یک زندانی آزاد شده و دو شخص دیگر توانسته‌اند توسط پهبادها به قاچاق مواد مخدر در موسسه اصلاح مریلند بپردازند. این سه نفر توانستند شبانه اقدامات بسیاری صورت دهند و در هر عملیات خود 6000 دلار به جیب بزنند که در نهایت این سه نفر به دلیل جرم‌هایشان محکوم شدند.

تلاش‌های بسیاری بر روی خنثی‌کردن پهبادها صورت گرفته است. در ماه می، یک زندانی انگلیسی یک سپر 2000 پایی برای پهبادها طراحی نمود که اسمش را “حصار آسمان” نهاده بود. این سپر حفاظتی برای تشخیص و متوقف نمودن پهبادهایی استفاده می‌شد که در اطراف محیط زندان به پرواز درمی‌آمدند.

کارکرد این دستگاه این‌گونه است که صدها مختل کننده سیگنال در اطراف محیط هوایی و زمینی زندان قرار داده شده و باعث مختل نمودن ارتباطی فرد با وسیله مورد نظر شده و دستگاه سقوط می‌کند.