چقدر فضای خالی برای درایو ویندوز نیاز است؟

پر کردن درایو ویندوز اصلا کار خوبی نیست و می‌تواند باعث مشکلات فراوانی شود. اما مقدار فضای خالی چقدر باید باشد و اصلا چرا به فضای خالی نیاز است؟

فضای خالی باید باشد و برای بودنش چندین دلیل وجود دارد. وقتی درایو پر باشد، مشخصا امکان ذخیره فایل جدید وجود نخواهد داشت و بروزرسانی ویندوز نیز ناممکن می‌شود. در ضمن برنامه‌ها در زمان اجرا نیاز به ساختن فایل‌های کش دارند و وقتی فضای کافی برای انجام این‌کار نباشد کرش می‌کنند. زمانی که چندین برنامه را با هم باز می‌کنید، فایل پیوند ویندوز نیاز به فضا دارد و وقتی این فضا در اختیار نباشد با اِرورهای فراوانی مواجه خواهید شد.

یک مثال ساه می‌زنیم: وقتی درایو ویندوز 10 را پر کرده باشید و بخواهید ترابل شوت ویندوز را اجرا کنید با پیام  A problem is preventing the troubleshooter from starting مواجه می‌شوید. در واقع هیچ اطلاعات اضافه دیگری به شما نمایش داده نخواهد شد، اما با خالی کردن درایو ویندوز ترابل شوت می‌تواند به کار خود ادامه دهد.

ابزارهای این چنینی ویندوز بدون داشتن فضای خالی در درایو، قادر به ادامه کار نیستند.

با این حال هیچ مقدار ثابتی برای خالی نگه‌داشتن فضای درایو وجود ندارد. هر چند در اینترنت مقادیری برای این فضا اعلام شده که بد نیست راجع به آن‌ها بدانید.

گفته می‌شود که بهتر است 15 تا 20 درصد درایو خالی بماند که این مقدار احتمالا به مساله حداقل فضای خالی لازم برای یکپارچه‌سازی درایو باز می‌گردد.

در واقع اگر 15 درصد درایو خالی نباشد، ویندوز نمی‌تواند عمل Defragment یا همان یکپارچه‌سازی را انجام دهد.

SSDها هم نیاز به فضای خالی دارند و با گذشت زمان و با پر شدن از سرعت آن‌ها کاسته می‌شود. سال 2012 آناندتک توصیه کرد که بهتر است برای این درایوها 25 درصد فضای خالی بگذاریم تا از کاهش کارایی آن‌ها جلوگیری کنیم.

اما قضیه برای SSDهای جدید فرق می‌کند. این درایوها بیش‌تر از فضایی که نشان می‌دهند در اختیارمان می‌گذارند. پس اگر حتی درایو را تا انتها هم پر کنید، باز هم فضای زیادی برای انجام کارهای دیگر باقی می‌ماند. در واقع 25 درصد فضای خالی برای SSDهای جدید دیگر بیش از حد محافظه‌کارانه است.

همان‌طور که در ابتدا هم گفتیم یک مقدار ثابت برای فضای خالی درایو وجود ندارد و همه چیز بستگی به نوع درایو و البته سیستم خودتان و ویندوز نصبی دارد.

اما توصیه‌های موجود می‌توانند کار آمد باشند و بهتر است تا آن‌جایی که می‌شود به این توصیه‌ها عمل کرد تا از کارایی ویندوز کاسته نشود.