چگونه اعلانات اندروید را روی کامپیوتر مشاهده کنیم؟

فرض کنید که با کامپیوترتان کار می‌کنید و موبایل‌تان نیز خاموش باشد. برای اطلاع از نوتیفیکیشن‌های‌تان باید آن را روشن‌ کنید و سپس قفل آن را باز نمایید و در آخر اعلان مورد نظر را مشاهده فرمایید. این سبب می‌شود که از کارتان عقب بمانید و وقت‌تان تلف گردد. همچنین شما قادر خواهید بود که آن‌ها را روی کامپیوترتان همگام‌سازی کنید تا نوتیفیکیشن‌ها دقیقا همان‌جا به‌ نمایش دربیایند. خوشبختانه این‌کار به‌لطف ابزاری به‌ نام Pushbullet قابل انجام است. بیایید بیش‌تر درباره این دوست‌داشتنی حرف بزنیم. Pushbullet کارهای بسیار بیش‌تری از هماهنگ‌سازی اعلان‌ها شما روی کامپیوتر انجام می‌دهد. لکن بیایید درمورد جزئیات چگونگی همگام‌سازی نوتیفیکیشن‌ها بیش‌تر بحث کنیم. اگر می‌خواهید اعلان‌های خود را روی PC یا مک‌تان سینک کنید٬ با ما همراه باشید…


قدم اول: نصب اپ و افزونه Pushbullet

نخست باید Pushbullet را برای گوشی و کامپیوترتان دریافت کنید. این اپلیکیشن (فعلا) در پلی‌استور رایگان است. پس به‌دنبال برنامه مذکور بروید و آن را دانلود نمایید. در کامپیوتر نیز کار راحت و به شما آزادی عمل زیادی داده شده است. در اینجا می‌توانید٬ صرف نظر از این‌که از چه پلتفرمی (ویندوز٬ لینوکس٬ مک٬ کروم اواس و غیره) استفاده می‌کنید٬ Pushbullet را دریافت نمایید. همچنین به شما امکان این داده شده تا افزونه برنامه مذکور را به مرورگرهایی چون: کروم٬ فایرفاکس و اپرا اضافه کنید. چون اکثر مردم این‌ها بهره می‌برند٬ پس Pushbullet برای (تقریبا) همه مردم قابل استفاده است. اگر شما از کاربران ویندوز هستید، قادرید از اپ مخصوص ویندوز نیز استفاده نمایید که یک برنامه مستقل است و نه صرفا یک برنامه افزودنی مرورگر. با انجام‌دادن این‌کار٬ نقش این نرم‌افزار در سیستم‌تان بیش‌تر خواهد شد. انتخاب با شماست. افزونه یا برنامه مستقل. اما در این مقاله ما از افزونه کروم استفاده نموده‌ایم که هم کاربرپسندتر و هم متعارف‌تر است.


قدم دوم: تنظیم Pushbullet روی موبایل

هنگامی‌که این برنامه را نصب کردید٬ بایستی همه‌چیز را تنظیم نمایید. پس بیایید شروع کنیم! زمانی‌که وارد آن می‌شوید٬ اولین کاری که باید انجام دهید٬ واردشدن از طریق حساب‌های گوگل یا فیس‌بوک‌تان است. صرف نظر از این‌که کدام را برمی‌گزینید٬ باید توجه داشته باشید که دقیقا ازطریق همان اکانت با کامپیوترتان هم وارد شوید. (در مراحل بعدی بیش‌تر توضیح می‌دهیم).

وقتی‌که وارد می‌شوید٬ باید به Pushbullet اجازه دسترسی به نوتیفیکیشن‌های‌تان را بدهید. همان‌طور که در عکس زیر می‌بینید٬ بایستی گزینه «Enable» را لمس کنید تا به صفحه تنظیمات دسترسی به اعلان‌ها وارد گردید.

وقتی که صفحه مذکور وارد شدید٬ باید اسلایدها را عوض کنید یا این‌که تیک‌ها را یکی‌یکی بزنید تا اجازه دسترسی به تمام نوتیفیکیشن‌ها را به Pushbullet داده باشید. در این‌جا هشداری ظاهر می‌گردد که می‌گوید «شما اجازه دسترسی به تمام اعلان‌های‌تان را به اپ Pushbullet داده‌اید و آیا دوست‌ دارید که این‌کار ادامه پیدا کند؟» باید این پیام را رد کنید و اگر دوست‌ دارید که نوتیفیکیشن‌های‌تان در رایانه به‌نمایش دربیایند٬ گزینه «Allow» را بفشارید.

اگر این‌کار تمام شد٬ طبیعتا باید به تنظیمات برنامه Pushbullet بازگردید. در این بخش شما به آن اجازه می‌دهید تا کوچک‌ترین جزئیات تماس‌های تلفنی‌تان را ثبت کند و باید در این‌جا نیز دسترسی مطلق را به اپلیکیشن مذکور ببخشید. تنها کافیست روی تب «OK» ضربه بزنید و بعد طبق دستور مجوزهای تلفن و مخاطبین را تایید کنید. به‌همین راحتی!

در قسمت بعدی٬ صفحه‌ای پدیدار می‌گردد که (اگر آن‌ها را تایید کنید) به شما امکان این داده می‌شود که پیام‌های‌تان را ببینید و همچنین به آن‌ها پاسخ نیز بدهید. پس اگر آن را می‌خواهید٬ گزینه «Enable» را بفشارید و سپس مجوز اس‌ام‌اس را تایید نمایید.

پس از انجام همه این‌ کارها٬ درواقع باید تمام دسترسی‌ها را فعال کنید تا اپلیکیشن به‌صورت تمام‌ و‌ کمال عمل کند. برای انجام‌ دادن این‌کار بایستی منو را با بهره‌گیری از آیکون 3 خط یا کشیدن انگشت‌تان به‌سمت چپ باز کنید. در آن‌جا تب «Notification Mirroring» را انتخاب نمایید.

برای فعال‌کردن آن هم باید اسلایدها را به‌طرف راست بکشید تا گزینه‌ها یکی‌ پس‌ از دیگری فعال شوند. اگر مایلید که تنها نوتیفیکیشن‌های‌تان درحالت متصل‌بودن به وای-فای سینک شوند٬ گزینه دوم را بیابید و سپس موقعیت اسلاید را تغییر دهید. در آخر اگر دوست‌ندارید که اطلاعیه‌ها را درحالت «سایلنت» مشاهده کنید٬ بهتر است که گزینه را غیرفعال و اسلاید آن را به‌سمت چپ بکشید.

خوشبختانه توسعه‌دهنگان گزینه‌ای به‌نام «Choose which apps to enable» را دردل اپلیکیشن Pushbullet گنجانده‌اند تا کاربر بتواند برنامه‌هایی را که مایل به دریافت نوتیفیکیشن از آن‌هاست٬ برگزیند.


قدم سوم: راه‌اندازی Pushbullet روی کامپیوتر

قبل از ورود به این مرحله ابتدا باید افزونه گوگل کروم Pushbullet را نصب نمایید. این یکی از ساده‌ترین راه‌ها است. اما بازهم شما قادرید که افزونه‌های دیگر یا نرم‌افزاری جدا را نصب کنید. این سبب می‌گردد تا در بعضی‌اوقات پروسه متمایز باشد. لکن در بیش‌تر موارد روند کار یکسان است. افزونه باید به‌عنوان یک نماد کوچک (دایره‌ای سبز با گلوله کوچکی در میانه‌ آن) در نوار ابزار کروم نمایش داده شود. وقتی‌که روی آن کلیلک کنید٬ صفحه‌ای روبه‌روی‌تان می‌بینید که از شما می‌خواهد به Pushbullet.com وارد شوید. همان‌طور که در بخش‌های قبلی گفتیم٬ بایستی در این‌جا نیز با همان اکانتی که در اسمارت‌فون‌تان استفاده کرده‌اید٬ عضو گردید.

سرانجام شما در محیط اپ هستید. در این قسمت نباید هیچ تنظیم اضافه‌ای وجود داشته باشد. نوتیفیکیشن‌های شما به‌صورت tooltip در کامپیوترتان نمایش داده می‌شوند.


قدم چهارم: ارسال یک اعلان و دسترسی به اطلاعیه‌های گذشته

یقین داشته باشید که همه‌چیز به‌درستی کار می‌کند. پس به صفحه تنظیمات «Notification Mirroring» در گوشی‌تان بروید. بعد روی گزینه‌ای به‌نام «Send a test notification» ضربه بزنید تا از عملکرد اپلیکیشن اطمینان حاصل نمایید.

درنهایت (اگر همه‌چیز درست باشد) نوتیفیکیشنی در کامپیوتر شما ظاهر می‌گردد.

ضمنا شما می‌توانید به اعلان‌های خوانده‌ نشده خود در افزونه Pushbullet آن‌هم در بخش «Notification» دسترسی داشته باشید.

با این‌کار دیگر نوتیفیکیشنی از قلم نمی‌افتد و همیشه‌ آن‌ها را چه بر روی مانیتور بزرگ کامپیوتر و چه برروی نمایشگر کوچک موبایل‌تان دراختیار دارید.