چگونه مدیر قابل احترامی باشیم

سمت رهبری و مدیریت وظیفه‌ی حساسی است که موفقیت در آن نیازمند دانش، اطلاعات و استراتژی است. اما در کنار تمام این موارد نکاتی وجود دارد که می‌تواند شخصیت شما را به‌عنوان یک مدیر مستبد یا برعکس یک مدیر بانفوذ نشان دهد. اگر شما هم اعتقاد دارید که شخصیت و نحوه‌ی برخوردتان بر عملکرد تیم کاری اثر می‌گذارد، پس برای بهبود شرایط با نکات زیر همراه ما باشید.

دوستانه رفتار کنید

بعضی از کارفرمایان و مدیران فراموش می‌‌کنند با کارکنانشان سلام و احوال‌پرسی داشته باشند، به اعضای جدید گروه خوشامدگویی کنند یا در دسترس کارکنان باشند. اما برای تبدیل شدن به یک مدیر مورد احترام، لازم است گاهی از دفترتان خارج شوید و با اعضای شرکت گفت‌وگو کنید.

برای کارکنان‌ وقت بگذارید

اگر در اغلب جلساتتان نماینده‌ای به‌جای خود می‌فرستید، پس هیچ‌گاه امکان گفت‌وگوی رودررو به تیم خود نمی‌دهید. درحالی‌که حضور شما در جلسات نشان‌دهنده‌ی علاقه و احترام شما به افراد و اهمیت به درخواست‌هایشان است. همچنین کارمندان شما در هر جایگاهی که باشند، می‌توانند به مدیریت و رهبری شما کمک کنند.

منعطف باشید

اشتباهات و اوضاع نابسامان همیشه در روند کار وجود دارند؛ اما این به عهده‌ی شما است که با عکس‌العمل مناسب اوضاع را مدیریت کنید و در جای خود، گذشت یا توبیخ در نظر بگیرید. به‌هرحال به‌عنوان مدیر، خود را کنترل کنید و نسبت به شرایط، منعطف رفتار کنید تا ضرر و زیان بیشتری به تیم کاری وارد نشود.

کار گروهی

مثبت‌اندیش باشید

گاهی مسئولیت‌های زیاد مدیریتی شما را خسته و در دام افکار منفی گرفتار می‌کند. اما باید تمام تلاشتان را به کار گیرید تا مثبت‌اندیش باشید، دید جدیدی نسبت به موضوعات داشته باشید و کمک کنید روحیه‌ی تیمتان نزول نکند.

به وعده‌های خود عمل کنید

خوش‌قول بودن و عمل کردن به وعده‌ها باعث می‌شود کارمندان نیز به شما اعتماد کنند، از درخواست‌هایتان پیروی کنند و با اشتیاق و تمرکز بیشتری وظایف خود را انجام دهند. بدقولی موجب نقض قوانین و پایین آمدن احترامتان در محیط کار می‌شود.

نسبت به دستاوردها بی‌تفاوت نباشید

مدیران به دلیل مشغله‌ی کاری فرصت زیادی برای عکس‌العمل‌های آنی به روند کار ندارند. اما در نظر داشته باشید که اعضای تیم شما منتظر دریافت تشویق و تعریف از طرف شما هستند تا انگیزه‌ی تلاش بیشتر پیدا کنند. پس لحظاتی را به قدردانی از کارمندانتان اختصاص دهید تا از احساس ناامیدی آنان جلوگیری کنید.

مهربان باشید

ساده‌ترین توصیه برای تبدیل شدن به یک رئیس دوست‌داشتنی، مهربان بودن با اعضا و کارکنان است تا از کار کردن با شما و بودن در کنارتان لذت ببرند.