چیپست A10 اپل در Geekbench دیده شد

آیفون ۷ با چیپست‌ جدیدی معرفی می‌شود. این چیپست‌ که فعلا A10 نامیده می‌شوند، با استفاده از فناوری FinFET و توسط شرکت TSMC ساخته می‌شود. شرکت TSMC برای اینکه به تولید پاییز اپل برسد، تولید خود را دو برابر کرده است.

TSMC و دیگر کارخانه‌های سازنده چیپست و پردازنده، برای تولید ۱۰ نانومتری آماده نیستند، پس می‌توان نتیجه گرفت که این چیپست نیز با فناوری ۱۶ نانومتری ساخته می‌شود. طراحی این چیپست نسبت به مدل‌های پیشین بهبود یافته است، اما چه مقدار بهبود عملکرد از A10 می‌توانیم انتظار داشته باشیم؟!

نتایج تست A10 در Geekbench دیده شده و همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، عملکرد بسیار خوبی دارد. A10 تنها کمی از A9X که در آیپد پروها به کار رفته، پایین‌تر است و ۲۰ درصد نسبت به A9 که در آیفون ۶s بکار رفته، عملکرد بهتری دارد.

gsmarena_002

اخبار حکایت از آن دارد که اپل از روش fan-out برای ساخت A10 استفاده می‌کند که منجر به کاهش حجم می‌شود. fan-out منجر به کاهش ۲۰ درصدی بسته‌بندی کلی، افزایش ۲۰ درصدی سرعت و  ۱۰ درصد پخش بهتر انرژی می‌شود. این تکنولوژی چیپ سیلیکونی و قطعات نیمه‌هادی را به هم جوش می‌دهد، که باعث قدرت بیشتر و حجم کمتر می‌شود. TSMC پیش از این گفته بود که از تکنولوژی fan-out تنها برای یک مشتری استفاده می‌کند.

A10 قدم مهمی نسبت به A9 است، ولی باز هم دو هسته‌ای بودن خود را حفظ کرده است. حالا باید منتظر بود و دید که اپل از فضای آزادشده به چه منظوری استفاده می‌کند.

gsmarena_003