گزارش مالی کمپانی نوکیا اعلام شد؛ اوضاع بر وفق مراد کمپانی فنلاندی!

به‌تازگی نتایج گزارش اقتصادی کمپانی نوکیا در بازه زمانی سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ منتشر گشته و آن‌طور که مشخص است عملکرد مالی این شرکت در مدت زمان مورد بحث فراتر از پیش‌بینی‌ها بوده و در حقیقت نوکیا توانسته مقدار ۱,۲ میلیارد دلار سود عملیاتی در سه ماهه پایانی سال گذشته کسب نماید که این مقدار بیشتر از ۱,۱ میلیارد دلار سود پیش‌بینی شده توسط تحلیل‌گران است.

باید عنوان کرد که این افزایش ۹ درصدی سود عملیاتی در مقایسه با مقدار مورد انتظار، به دلیل یک توافق‌نامه چند ساله بین کمپانی فنلاندی و دیگر غول دنیای مخابرات یعنی هواوی، برای حق استفاده از چند اختراع صورت گرفته که موجب شده تا مبلغ ۲۶۰,۴ میلیون دلار به درآمد شرکت نوکیا اضافه گردد.

جدا از این نتیجه مناسب، کسب و کار شبکه و ارتباطات کمپانی نوکیا کاهش سرسام‌آور ۲۵ درصدی (از رقم ۱,۰۶۴ میلیارد دلار به مقدار ۸۰۲,۲۸ میلیون دلار) را به‌طور سالانه تجربه می‌کند. راجیف سوری (Rajeev Suri)، مدیر عامل این شرکت در این‌باره می‌گوید که انتظار دارد سود بدست آمده در این بخش در سال ۲۰۱۸ نیز هم‌چنان روند نزولی خود را حفظ نماید، مگر این‌که اپراتورهای موجود در آمریکای شمالی به صرف هزینه در زمینه ارتباطات تصمیم بگیرند.

گزارش مالی کمپانی نوکیا

حتی این روند کاهش درآمد نوکیا می‌تواند سریع‌تر از میزان اعلام شده نیز اتفاق بیفتد، چراکه این سازنده در سال ۲۰۱۶ از خرید یکی از بزر‌گ‌ترین کمپانی‌های حاضر در بخش شبکه به نام آلکاتل لوسنت، با قیمت ۱۶.۶ میلیارد دلار خودداری نمود. در واقع علت نزول درآمد کمپانی نوکیا را می‌توان به پایان رسیدن چرخه حیات شبکه ارتباطی ۴G دانست که با این وجود، هنوز اپراتورها برای ارایه خدمات و تجهیزات شبکه ۵G پاپیش نگذاشته‌اند.

همچنین باید گفت که رقبایی چون هواوی و سونی اریکسون نیز از پیامدهای این موضوع در امان نخواهند بود و به‌زودی در گزارش‌های مالی آنها نشانه‌های کاهش درآمد برای پنجمین سال متوالی را مشاهده خواهیم نمود. البته با تمام این گفته‌ها، آینده برای کمپانی فنلاندی بسیار درخشان به‌نظر می‌رسد چراکه به‌زودی اپراتورهای مخابراتی برای تامین تجهیزات شبکه ۵G پیش‌قدم خواهند شد. راجیف سوری در یک کنفرانس تلفنی بیان کرد که تا سال ۲۰۲۰، سود عملیاتی نوکیا با حاشیه امنیت ۱۲ درصدی افزایش می‌یابد، وی همچنین افزود که:

ما انتظار داریم که در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، وضعیت بازار به شکل قابل ملاحظه‌ای به‌خاطر توسعه شبکه ارتباطی ۵G بهبود یابد.

در آخر باید خاطر نشان کرد که پیش‌بینی می‌شود درآمد این کمپانی نام‌آشنای دنیای تکنولوژی به‌خاطر قراردادهای حق استفاده از پتنت (امضا شده در سال ۲۰۱۷) با شرکت‌هایی چون شیائومی و اپل بیشتر گردد.