۵ دلیل برای آنکه آریو S300 را نخریم!

کمپانی زوتی این روزها در بازار چین و دنیا به‌دلیل کپی‌برداری دقیق از محصولات دیگر شرکت‌ها شناخته می‌شود. یکی از محصولات این کمپانی چینی، کپی برابر اصل پورشه ماکان بود که سروصدای زیادی را به‌پا کرد. این سروصدا به دلیل کیفیت خودرو نبود، بلکه به‌دلیل کپی دقیق تمام بخش‌های خارجی از خودرو پورشه بود. یکی از دیگر محصولات این برند که در ایران به‌وسیله سایپا، مونتاژ و عرضه می‌شود، زوتی S300 یا همان آریو است. این خودرو نیز از لحاظ ظاهری یک کپی از محصولات قدیمی تویوتا است. مدتی قبل، ما مقاله‌ای منتشر کردیم که در آن نقاط قوت این خودرو بررسی شد. این مقاله، ۵ دلیل برای آنکه سایپا S300 (آریو) بخریم، نام داشت. حال امروز در چرخان، تصمیم داریم نقاط ضعف این خودرو را با هم بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

۱- پیشرانه

zotye-z300-015

موتور یک بخش اصلی در خودرو محسوب می‌شود که حتی از ظاهر خودرو نیز مهم‌تر است. چرا که بنز با موتور پراید، اصلا به‌درد سوار شدن نمی‌خورد! متاسفانه در کشور ما شرایط فرق دارد و مردم بیشتر به ظاهر خودرو توجه می‌کنند و دلیل رشد فروش خودروهای چینی نیز همین است. آریو با پیشرانه‌های ۱.۵ و ۱.۶ لیتری عرضه شده است. این پیشرانه‌ها به‌ترتیب قابلیت تولید ۱۰۳ و ۱۱۲ اسب‌بخار قدرت را دارند. وزن آریو نیز ۱۲۷۵ کیلوگرم است. بنابراین کاملا طبیعی خواهد بود که عملکرد این پیشرانه برای این بدنه، ضعیف باشد. آریو در شرایط شهری از لحاظ قدرت مشکلی نخواهد داشت، اما زمانی که وارد جاده شوید، شرایط تغییر می‌کند و در سربالایی‌ها دچار مشکل خواهید شد.

۲- سروصدای زیاد در داخل کابین

10

کابین آرام در خودرو ارزش زیادی دارد اما اکثر خودروهای تولید و یا مونتاژ داخل ایران، با سر و صدای زیادی روبه‌رو هستند. در اینجا آریو یکی از محصولات ضعیف محسوب می‌شود و یا حداقل خودرویی که در اختیار ما بود، عملکرد ضعیفی داشت. صدای موتور کاملا در داخل کابین به گوش می‌رسد و اگر شما با این خودرو در جاده رانندگی کنید، صدای باد و محیط بیرون، برای شما آزار دهنده خواهد بود. زمانی که از دست‌اندازهای جاده و خیابان عبور می‌کنید، آریو بی صدا نخواهد بود و صدای نسبتا خشنی وارد کابین می‌شود.

۳- قیمت بالای قطعات

zotye-z300-001

زمانی که برای خودروی شما مشکلی ایجاد شود و مجبور شوید قطعات خودرو را تهیه کنید، برای‌تان بسیار هزینه بر خواهد بود. اکثر خودروهای چینی، قیمت قطعات بالایی دارند اما اگر بخواهیم یک رتبه بندی تهیه کنیم، آریو در بخش‌های بالایی جدول قرار خواهد گرفت. با توجه به اینکه تهیه قطعات یدکی برخی از خودروها در ایران کمی سخت است، اگر شما قطعه را پیدا کنید، باید هزینه زیادی پرداخت نمایید. برای مثال پوسته سپر آریو ۳۶۰ هزار تومان، دینام حدود ۱ میلیون تومان و گلگیر نیز در حدود ۵۰۰ هزارتومان قیمت دارند که در بازار آزاد ممکن است این قیمت‌ها بیشتر نیز باشند.

۴- کیفیت پایین قطعات کابین

zotye-z300-041

متاسفانه اکثر قطعات این خودرو از کیفیت پایینی برخوردار هستند. جنس کابین آریو، حتی از برخی محصولات چینی هم بدتر است. اکثر قطعات این خودرو ساخت کشور چین هستند و خبری از کیفیت بالای قطعات در آریو نیست. بیشتر به ظاهر توجه شده و اگر شما داخل کابین این خودرو را در تصاویر نگاه کنید، از آن استقبال خواهید کرد اما زمانی که وارد کابین می شوید، شرایط تغییر می‌کند. کیفیت صندلی‌ها نیز خوب نبوده و چندان راحت نیستند و احتمالا در سفرهای طولانی مدت، باعث آزار سرنشینان می‌شوند.

۵- کیفیت مونتاژ

zotye-z300-004

کیفیت مونتاژ در خودروهای داخلی همیشه جای بحث داشته است و در صدر جدول نیز خودروهای سایپا و ایران‌خودرو حضور دارند. متاسفانه برخی از مشکلات مونتاژی در این خودرو دیده شده است. در خودرویی که ما مورد بررسی قرار دادیم، مشکلی جدی وجود نداشت به جز برخی از بخش‌های کابین، اما زمانی که با چندتا از مالکان این خودروها صحبت کردیم، از کیفیت پایین مونتاژ و ایراداتی که در اثر مونتاژ نادرست گریبان‌گیرشان شده بود، اظهار گلایه می کردند.

کلام آخر

6

 

با توجه به‌اینکه خط تولید محصولات رنو و سیتروئن در ساپیا و ایران خودرو در حال شکل گیری است، احتمال توقف تولید برخی از خودروها وجود دارد که آریو نیز ممکن است در لیست توقف تولید حضور داشته باشد. بنابراین قطعات مصرفی این خودرو احتمالا در آینده کمیاب شود. همچنین در بخش خرید خودرو، فقط فاکتور ظاهر مطرح نیست ولی به‌نظر می رسد اکثر خریداران آریو به ظاهر آن توجه کرده‌اند. بهتر است برای خرید خودرو، به بخش‌های دیگر آن نیز توجه کنیم که ما چند مورد را در این مقاله بیان کردیم.